Tikai

0
+0 -0

Tikai – tai staigūs, pasikartojantys, nevalingi raumenų grupių susitraukimai. Tourette sindromas – tai liga, kuri prasideda vaikui esant 2-12 metų amžiaus, ir vaiką vargina tikai, trunkantys ilgiau kaip vienerius metus. Skiriami motoriniai ir foniniai (vokaliniai) tikai. Motoriniai tikai pasireiškia kūno judesiais, pavyzdžiui, veido trūkčiojimu, grimasų darymu, mirksėjimu ar gūžčiojimu pečiais. Foniniai tikai pasireiškia garsais, pavyzdžiui, kosčiojimu, niurnėjimu, krenkštimu, staigiais įkvėpimais per nosį, tarsi ką nors uostant, nepadorių žodžių kartojimu ar to paties žodžio kartojimu, tarsi aidint. Dauguma tikų būna lengvų formų ir yra beveik nepastebimi aplinkiniams žmonėms. Tačiau kiti tikai būna labai varginantys ir dažni.

Nėra tiksliai žinoma, kodėl kai kuriuos žmones vargina tikai. Tačiau yra žinoma, kad jie yra susiję su galvos smegenų dalimis, atsakingomis už judesius. Pastebėta, jog tikai gali būti būdingi tos pačios šeimos nariams, todėl galima būtų manyti, jog egzistuoja genetinis tikų pagrindas. Taip pat yra žinoma, jog tikai gali būti sukelti tam tikrų vaistų vartojimo ar kai kurių sveikatos būklių, pavyzdžiui, cerebrinio paralyžiaus.

 

Dažniausiai šis sutrikimas atsiranda vaikystėje. Kai kuriems žmonėms šis sutrikimas yra laikinas, o kitus vargina daug ilgiau, o ligos eiga būna banguojanti. Tourette sindromas yra tris keturis kartus dažnesnis berniukams nei mergaitėms.  

Tikai. Simptomai

Tikai pasireiškia trumpais, staigiais, protarpiniais, nevalingais judesiais ar garsais. Jie gali būti skirstomi dvejopai: į motorinius ir vokalinius, arba į paprastuosius ir sudėtinius. Paprastiesiems motoriniams tikams priklauso: mirksėjimas, galvos kratymas, gūžčiojimas pečiais, akių vartymas, pirštų lankstymas, liežuvio kaišiojimas. Sudėtiniams motoriniams tikams prisikiriama: nosies lietimas, daiktų uostymas, nepadorių ženklų rodymas, kitų žmonių lietimas, mojavimas rankomis, šokinėjimas. Paprastiesiems vokaliniams tikams priklauso: žagsėjimas, niurnėjimas, krenkštimas, klykavimas. Sudėtiniams vokaliniams tikams priskiriama: balso tono keitimas kalbant, savo ar kitų asmenų žodžių ar frazių kartojimas, vulgarių, nepadorių žodžių ar keiksmažodžių kartojimas. Be išvardintų simptomų, galimi ir kitokie tikai.

 

Prieš pasireiškiant tikui, dauguma žmonių pajuntą įspėjantį  nenugalimą poreikį ar raginimą jį atlikti. Tai gali būti nemalonus ir nepatogus fizinis pojūtis, primenantis niežulį ar tvinksėjimą. Pasireiškus tikui, šis jausmas praeina. Kai kurie  Tourette sindromu  sergantys asmenys, dedami didžiules pastangas, geba šį poreikį suvaldyti, kol atsidurs aplinkoje, kur pasireiškiantis tikas bus ne toks trikdantis.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *