Vidurių šiltinė

0
+0 -0

Vidurių šiltinė – tai ūmi bakterinė liga, kurią sukelia dvi bakterijų rūšys – salmonella typhi arba salmonella paratyphi. Pastaroji bakterija sukelia lengvesnę ligos formą, mažesnį karščiavimą. Šios bakterijos į žmogaus organizmą gali patekti su vandeniu arba maistu, plinta kontaktiniu keliu.

Kasmet pasaulyje vidurių šiltine suserga daugiau nei 22 milijonai žmonių, 200 000 iš jų miršta. Persirgę ir išlikę gyvi, 3 – 5 % pacientų tampa ligos nešiotojais. Liga gali pasireikšti ir labai lengva forma, kuri net nepastebima, o tai tik padidina ligos sukėlėjo nešiojimo riziką. Vidurių šiltinė šiuo metu yra labai reta išsivysčiusiose šalyse, tačiau besivystančiose valstybėse (pietų Azijoje, Afrikoje, Pietų Amerikoje ir kituose regionuose) ši liga vis dar dažna, ypač tarp vaikų.

Suvalgius užkrėsto maisto arba išgėrus vandens, kuriame yra salmonelių, bakterijos patenka į organizmą. Jos keliauja į virškinamąjį traktą, iš ten pro žarnų sieneles patenka į kraują, o iš čia gali nukeliauti į įvairius organus – limfmazgius, tulžies pūslę, blužnį ir kt. Salmonelių atsiranda ir užkrėsto organizmo išmatose.

Rizika susirgti vidurių šiltine padidėja, jeigu: dirbate regionuose, kur vidurių šiltinė yra labai dažna liga; dirbate laboratorijoje su salmonella typhi bakterijomis; artimai kontaktuojate su asmeniu, kuris neseniai sirgo šia liga arba vis dar serga; jūsų organizmo imuninė sistema nusilpusi dėl gretutinių ligų (cukrinio diabeto, AIDS) arba vaistų (priešvėžinių, imunosupresantų); geriate nepatikrintą ir nesaugų vandenį.

Vidurių šiltinė. Simptomai

Vaikams būdinga staigi, bet nesunki ligos pradžia ir eiga. Suaugusiems ligos simptomai reiškiasi po truputį, trunka kelias savaites.

Pirmąją ligos savaitę, kai pastebimi pirmieji simptomai: karščiavimas (stiprėja kasdien, pasiekia 39-40 laipsnių), galvos skausmas, silpnumas, nuovargis, sausas kosulys, apetito stoka, pilvo skausmai, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, bėrimai.

Antrąją savaitę, jeigu liga negydoma, prasideda antra ligos stadija: nemažėja karščiavimas, prasideda stiprus viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, stebimas žymus svorio netekimas, pučiasi ir didėja pilvas.

Trečią ligos savaitę pacientui sutrinka sąmonė, prasideda išsekimas, vystosi gyvybei pavojingos komplikacijos.

Ketvirtą savaitę stebimas ligos pagerėjimas: temperatūra ima kristi, po 7-10 dienų tampa normali, tačiau simptomai po poros savaičių gali pasikartoti.

Į gydytoją kuo skubiau reikia kreiptis, jeigu įtariate, kad jums vidurių šiltinė (jeigu keliavote į pietų šalis), grįžę po kelionės profilaktiškai pasitikrinkite sveikatą, net jei neįtariate jokios ligos. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *