Dėl kokių priežasčių linkusios plėstis kojų venos

Gegužės 29, 2019 | Rūtelė Foktienė
+3
+3 -0

Kojų venų varikozė yra paviršinių venų išsiplėtimas. Ši liga sukelia daug nemalonių pojūčių – kojų skausmą, tempimą, tinimą, dilgčiojimą, sunkumą, ką jau kalbėti apie estetinius defektus – matomą mėlyną kraujagyslių voratinklį, odos spalvos pasikeitimus, vėliau – ir atviras opas. Kraujagyslės linkusios plėstis, jei venų sienelėse esantis jungiamasis audinys yra itin silpnas arba yra tam tikrų venų vožtuvų defektų. Tuomet blogėja veninio kraujo nutekėjimas, dėl jo susidaro kraujo sąstovis – sutrinka normali kojų venų kraujotaka, vystosi lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas. Svarbu pabrėžti, kad kojų venų varikozė yra nuolat progresuojanti liga. Ją ignoruojant galima sulaukti ir gyvybei pavojingų komplikacijų, tokių, kaip giliųjų venų trombozė.

Kokios priežastys skatina kojų venų plėtimąsi

Priežastys, kurios skatina plėstis kojų venas, nėra visiškai aiškios iki šiol. Žinoma, kurie faktoriai turi daug įtakos venų varikozės vystymuisi; kai kada kojų venų plėtimąsi lemia net kelios priežastys vienu metu. Paviršinės venos gali pradėti plėstis jau jaunystėje, o kartais netgi ir paauglystėje, mat didelę įtaką turi paveldimumas – jeigu yra įgimtų venų vožtuvų ir pačių venų sandaros pakitimų, tuomet venų varikozės vystymosi tikimybė itin didelė. Pasitaiko tokių atvejų, kai gydymas skiriamas jau ankstyvoje paauglystėje. Pastebėta, kad varikozė dažniau išsivysto moterims, kurios nuolat arba itin dažnai dėvi aukštakulnius batelius. Daug įtakos gali turėti įvairios pėdų deformacijos, nutukimas ir sąnarių ligos. Pastebimas ryšys tarp didesnio ūgio ir venų varikozės diagnozės dažnio. Lėtinio kraujotakos nepakankamumo vystymąsi dažnai nulemia nėštumas – jo metu vyrauja hormonai, kurie atpalaiduoja lygiuosius venų raumenis. Negana to, didėja moters svoris, o augantis vaisius pradeda spausti klubines venas. Kai kurioms moterims po nėštumo pakitimai bent jau dalinai išnyksta, tačiau kuo didesnis nėštumų skaičius, tuo mažesnė tikimybė, kad kraujotakos procesai grįš į savo pirminę būseną. Vienas iš venų varikozės pasireiškimą skatinančių faktorių yra vidurių užkietėjimas. Dažniau išsiplėtusiomis venomis skundžiasi sunkumų kilnotojai, profesionalūs sportininkai, sėdimą arba stovimą darbą dirbantys asmenys. 

"Įdomu tai, kad sergant kojų venų varikoze išsiplėtusių venų gali ir nesimatyti, pavyzdžiui, jei žmogus yra itin stambus arba tokia yra jo odos struktūra."

Kojų venų varikozė linkusi sukelti ir emocinių problemų

Kartais paviršinių kojų venų išsiplėtimas sukelia labai daug psichologinių problemų: pacientas mažiau savimi pasitiki, kojų išvaizda trukdo džiaugtis mėgstamais drabužiais, o skausmas, tinimas ir tempimas sutrikdo fizinę laisvę. Dažnai ši liga yra labai ilgai slepiama dėl įvairiausių baimių – pacientai nedrįsta į gydytojus kreiptis laiku, nes bijo, kad kojų venų operacijos sutrikdys jų darbingumą ir sutraumuos. Šiuo atveju būtina šviesti visuomenę – į gydytoją kreiptis reikia vos tik pastebėjus pirmuosius simptomus. Kuo anksčiau kreipiamasi, tuo geresnių gydymo prognozių tikimasi, tuo mažiau traumuojantys metodai parenkami ir tuo greičiau pacientas vėl gali džiaugtis ne tik sveikomis, bet ir dailiomis kojomis. 

 

Kojų venų varikozės diagnozę patvirtinti turi gydytojas

Įdomu tai, kad sergant kojų venų varikoze išsiplėtusių venų gali ir nesimatyti, pavyzdžiui, jei žmogus yra itin stambus arba tokia yra jo odos struktūra. Tačiau jei net ir nematant išorinių pokyčių, pasireiškia nemalonūs simptomai, tuomet verta susirūpinti. Beje, matomos išsiplėtusios paviršinės kojų venos ne visada rodo, kad žmogus serga lėtiniu kojų venų nepakankamumu – paviršinių venų tinklo matomumas priklauso nuo odos struktūros, žmogaus liesumo, hormonų pokyčių ir kitų faktorių. Kojų venų spindį lemia net ir temperatūros pokyčiai – karštyje jos išsiplečia, o šaltyje – susitraukia.

Pacientas apie ligą gali tik numanyti, bet tikslią diagnozę gali pasakyti tik kraujagyslių specialistas (flebologas). Surinkęs anamnezę (kruopščiai apklausęs pacientą), atlikęs apžiūrą ir dvigubo ultragarsinio skenavimo tyrimą jis nusprendžia, ar reikalingas gydymas. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Jei Jūsų mažylis turi plokščiapėdystę, pravartu būtų vasarą jam leisti kuo daugiau vaikščioti basomis. Tiesa, pasirūpinkite, jog paviršius, kurį lies mažo vaiko jautrios pėdutės, būtų saugus.

Plačiau:

3 priežastys vasarą pasivaikščioti basomis
+3
+3 -0
  • Varikozė
  • Išsiplėtusios venos
  • Kojų venų ligos
  • Skausmas
  • Ligų gydymas
  • Kojų venų operacijos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *