Apie atostogas svajojame ištisus mėnesius. Turiningam laisvalaikio praleidimui būtina gera sveikata. Todėl prieš išvykdami į tolimąsias šalis Indiją, Tailandą, Turkiją, Turkiją, Tunisą, Egiptą, pasidomėkite apie sveikatai gręsiančius pavojus. Smagų laisvalaikio leidimą aptemdo net menki virškinimo sutrikimai, o ką bekalbėti apie užkrečiamų ligų sukeltus rimtus kepenų, žarnyno ar inkstų pažeidimus.
„Purvinų rankų liga“ – jau pats pavadinimas kalba už save. Mėgėjai egzotiškų šalių turguose ragauti neplautus vaisius, gerti iš čiaupo vandenį ar valgyti gatvės maistą labai rizikuoja užsikrėsti hepatitu A. Hepatitas A – tai ūmus virusų iššauktas kepenų pažeidimas. Ligos šaltinis – sergantis žmogus, virusą išskiriantis su fekalijomis. Gavę virusą su maistu ar vandeniu, pirmuoju periodu žmonės jaučia silpnumą, galvos skausmą, skausmą raumenyse ir sąnariuose, odos niežėjimą. Juos pykina, skauda pilvą, ypač po dešiniaisiais šonkauliais. Vėliau pagelsta oda, gleivinės ir akių odena. Tamsėja šlapimas, išmatos šviesėja. Kepenys padidėja. Būtina kreiptis pas medikus.
Saugodamiesi baisios ligos Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos šalyse, asmens higienai kreipkite ypatingą dėmesį. Kruopščiai plaukite rankas prieš kiekvieną valgį ir dar dažniau. Įsigykite gelį antiseptiką ir jį naudokite dienos eigoje. Taipogi pamėkite spiritines servetėles. Vandenį gerkite iš butelių, prieš tai patikrinę, ar buvo sandariai uždaryti, prašykite kokteilių, sulčių ir gėrimų be ledukų. Viruso šaltinis – vytinti pomidorai, moliuskai, šaldytos uogos, pjaustyti vaisiai. Nevalgykite jų termiškai neapdorotų.
Veiksminga profilaktikos priemonė – skiepai nuo hepatito A. Paskiepijus abejomis vakcinos dozėmis, apsauginis antikūnų titras gali išlikti iki 20 metų.
Antroji „purvinų rankų“ liga – dizenterija. Tai infekcinis susirgimas, pažeidžiantis skrandžio ir žarnyno traktą, o ypač storąją žarną. Ją sukelia šigelės bakterijos. Dizenterija persiduoda tik nuo sergančio ar bakterijų nešiotojo žmogaus per fekalijomis užterštą maistą, vandenį, kontaktą. Dizenterijos sukėlėjai, priklausomai nuo temperatūros- drėgnumo sąlygų, išsilaiko nuo 3- 4 parų iki 1- 2 mėnesių. Esant palankioms sąlygoms, maisto produktuose, kaip mišrainėse, virtoje mėsoje ar žuvyje, farše, pieno produktuose, kompote dauginasi labai sparčiai. Infekciją išnešioja musės. Prie temperatūros 100 laipsnių Celsijaus, lazdelių formos sukėlėjai žūsta iš karto, prie 60 laipsnių- per pusvalandį. Dezinfekcijai naudojamos dezinfekuojančias medžiagas su chloru.
"Maliarija kasmet užsikrečia apie 10 tūkstančių turistų. Iš jų apie 1 procentas miršta."Šigelės skrandyje išbūna nuo kelių valandų, iki kelių parų ir patenka į žarnyną. Jame išskiria toksinus ir sukelia uždegiminį procesą. Liga charakterizuojama temperatūros kilimu, karščio jausmu, apetito mažėjimu, galvos skausmu, arterinio spaudimo mažėjimu, gurguliuojančiu žarnynu bei raižančiais pilvo skausmais. Priklausomai nuo ligos sunkumo formos, žmogus skausmingai tuštinasi 10 ir daugiau kartų per dieną gleivėmis ir net krauju.
Atostogaudami Tunise, Maroke, Turkijoje, Egipte, Indijoje saugokitės dizenterijos. Nevalgykite gatvės patiekalų, nepilnai termiškai apdoroto maisto, gerkite tik saugų vandenį, plaukite rankas, apsaugokite maistą nuo musių. Susirgę būtinai kreipkitės pas gydytojus.
Maliarija kasmet užsikrečia apie 10 tūkstančių turistų. Iš jų apie 1 procentas miršta. Susirgimų centras- Afrika (piečiau Sacharos dykumos), taip pat pietinių Rytų Azijos, Lotynų Amerikos tropiniai ir subtropiniai rajonai. Maliarija- tai infekcinė liga, kurią sukelia pirmuonys- plazmodijai. Užkratą perneša Anopheles genties uodų patelės. Jos puola saulei nusileidus, su seilėmis perduodamos parazitus į kraują. Parazitai nukeliauja į kepenų ląsteles ir pradeda intensyviai daugintis. Vėliau iš kepenų ląstelių jie patenka į kraują ir eritrocitus. Sveiki uodai užsikrečia, maitindamiesi sergančio žmogaus krauju. Ir ratas kartojasi.
Erika Burinskaitė - bikini kategorijos finalininkė, sporto trenerė ir sveikos gyvensenos propaguotoja dalinasi dažniausiai jai užduodamų klausimų dešimtuku. Taigi, 10 opių ir aktualių klausimų bei atsakymų kiekvienai moteriai Plačiau: 10 AKTUALIAUSIŲ klausimų trenerei. |
Maliarija – tai ūmi karščiavimo liga. Žmogui, neturinčiam imuniteto, simptomai pasireiškia per 7 ir daugiau dienų. Tai aukšta temperatūra, galvos ir kūno skausmai, šaltkrėtis, vėmimas, viduriavimas. Vėliau išsivysto sunki anemija, pasižyminti oro trūkumu, tachikardija, galvos svaigimu. Jeigu ligonis negydomas, tai gresia komplikacijomis, inkstų nepakankamumu, sąmonės sutrikimu, koma ir mirtimi.
Nuo maliarijos nevakcinuojama. Profilaktiniai vaistai yra toksiški, geriami gydytojų rekomenduojamais atvejais. Maliarijos rizikos vietose rekomenduojama miegoti apsisaugojus sieteliais, išmirkytais insekticidais. Patariama nešioti uždarus drabužius, purkštis natūraliais (eteriniai augalų aliejai) ar sintetiniais repelentais.
Ankstesniais laikais maliariniai uodai gausiai veisėsi JAV ir pietų Europos valstijose. Stovinčio vandens sausinimas, sanitarinių sąlygų gerinimas, cheminių preparatų naudojimas šią „rykštę“ ženkliai išnaikino. Mokslininkai atlieka bandymus genetiškai modifikuoti uodo genomą ir veisti nevaisingas pateles.
Liaudies patarlė teigia: „bijai vilko, neik į mišką“. Tačiau šiuolaikinė medicina ir mokslas užkerta kelią daugeliui ligų. Higienos priemonės išsaugo švarą ir apsaugo nuo įvairių ligų atsiradimo ir plitimo. Šiandienos žmogus gali rinktis poilsio vietas, atsakingai įvertindamas sveikatos rizikos veiksnius.
Turiningo poilsio be ligų!