Nepanikuokite: tai tik kiaušidžių cistos

Spalio 21, 2013 | Eglė Rubinaitė
+11
+21 -10
1

Daugiau kaip kas ketvirtai moteriai, vyresnei nei 30 metų aptinkamos kiaušidžių cistos. Tai viena iš dažnesnių ginekologinių problemų, kartais diagnozuojamų net ir labai jauno amžiaus moterims (18–20 metų). Tačiau didelė dalis jų yra gerybinės, nepavojingos, savaime išnykstančios. Taigi, jeigu jums diagnozavo kiaušidžių cistą – nepanikuokite, tai dažnas, bet ne pats pavojingiausias ginekologinis sutrikimas.

Ar kiaušidžių cistos labai pavojingos?

Kartais jaunos pacientės, kurios iki tol apskritai mažai domėjosi savo ginekologine sveikata, gali labai išsigąsti išgirdusios, kad turi kiaušidžių cistų, neteisingai suvokti šį sutrikimą, manyti, kad susirgo vėžiu ir pan. Tačiau jaudintis nereiktų – geriau tiksliai žinoti, kokiais atvejais jos kelia rimtą grėsmę ir kada organizmui visai nepakenkia.

Kiaušidžių citų rūšys

„Jauname amžiuje atsirandančios cistos beveik visada yra gerybinės, tačiau virš 40 m. amžiaus moterims kyla grėsmė susirgti piktybinėmis cistomis.“ Folikulinė kiaušidžių cista. Toks darinys atsiranda vienoje ar abiejose kiaušidėse, primena plonų sienelių balionėlį paprastai mažesnį nei 10 cm skersmens. Dažniausiai cistos išnyksta savaime per 1–2 mėnesius. Retais atvejais cista gali plyšti, todėl galimas vidinis kraujavimas.

Geltonkūninė (arba liuteininė) cista. Ji taip pat susidaro kiaušidžių viduje, yra maždaug perpus mažesnė nei folikulinė ir paprastai išnyksta savaime per porą mėnesių.

Tekaliuteininė kiaušidžių cista. Šio tipo cistos yra kur kas didesnės ir visuomet susiformuoja abiejose kiaušidėse ir išnyksta savaime, kai yra išgydoma trofoblastinė liga.

Priekiaušidinė cista. Ji susidaro šalia kiaušidės, yra didelė (iki 20 cm skersmens), dažniausiai išoperuojama, savaime neišnyksta.

Intraligamentinė cista. Tokio tipo cista, atsirandanti šalia gimdos, dažniausiai išnyksta savaime, kartais gydoma hormoniniais vaistais.

Dermoidinė cista. Toks darinys savaime ne visada išnyksta, tačiau, kadangi yra nepiktybinis, gali moters organizme būti visą gyvenimą. Esant poreikiui, cista išoperuojama. 

Jauname amžiuje atsirandančios cistos beveik visada yra gerybinės, tačiau virš 40 metų amžiaus moterims kyla grėsmė susirgti piktybinėmis cistomis. Cistos dažnai šalinamos dar prieš joms tampant piktybinėmis, nes vyresnių moterų cistos yra itin kruopščiai tiriamos. Jei jos piktybinės, gali sukelti vėžį, tačiau dažniausiai jas spėjama išoperuoti.Moters reprodukcinė sistema ir kiaušidžių cistosKodėl jos atsiranda?

Cistos atsiranda, kai sutrinka tam tikras normalus moters menstruacinio ir folikulo formavimosi ciklas – kai svyruoja, keičiasi hormonų kiekiai. Cista gali formuotis folikulinėje fazėje, ovuliacijos metu ar bet kurioje kitoje ciklo dalyje. Pagal tai, iš kokių tuo metu moters lytinėje sistemoje besiformuojančių darinių atsiranda cista, jos ir skirstomos į minėtas grupes.

Cistų susiformavimą paskatinantys hormonų pokyčiai kartais gali atsirasti dėl įvairių kontraceptinių priemonių vartojimo ar naudojimo, menopauzės, paveldimumo, įvairių ligų ar kitų priežasčių. Apsisaugoti nuo cistų beveik neįmanoma, tačiau laiku jas diagnozuoti ir pasirūpinti gydymu – būtina.

Cistitas

„Iki 80 % atvejų šio uždegimo priežastis yra iš žarnyno patenkanti bakterija Escherichia coli. Ši bakterija žarnynui nepavojinga, tačiau patekusi į kitą, jai nebūdingą organizmo terpę, gali sukelti infekciją.“

Plačiau apie cistitą:
Moterų liga – cistitas. Kaip atpažinti ir gydyti? »

Simptomai ir gydymas

Neretai kiaušidžių cistos (lot. roundd sac in ovaries) nepasireiškia jokiais požymiais, todėl jei moteris vyresnė ir cistų atsiradimo rizika didesnė, svarbu nuolat profilaktiškai atlikti tyrimus (echoskopiją) dėl jų atsiradimo. Cistos taip pat gali būti atpažįstamos ir pagal tam tikrus simptomus:

  • pilvo apačioje, centre arba vienoje jo pusės apačioje gali būti juntamas skausmas, tempimas. Skausmas kartais būna dilgčiojantis arba sukeliamas kitų pilvo skausmų, pavyzdžiui, tulžies akmenligės priepuolių skausmo. Juntamas sunkumas pilvo apačioje;
  • kartais dėl kiaušidžių cistų atsiranda menstruacijų sutrikimų, mėnesinės gali tapti nereguliarios arba skausmingos;
  • gali padažnėti šlapinimasis, tuštinimasis, užkietėti viduriai;
  • galimas šono skausmas, panašus į apendicito.

Priklausomai nuo cistų rūšies, jos arba negydomos ir nuolatos stebimos, skiriami hormoniniai vaistai arba chirurginė intervencija – operacinė laparoskopija. 

+11
+21 -10
1
  • Kiaušidžių cistos
  • Kiaušidžių cistomos
  • Menstruacinio ciklo reguliavimas
  • Ginekologijos klinikos
  • Ginekologai
  • Moterų ligos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *