„Ar aš jam patinku?“ – tokie ir panašūs klausimai sukasi mūsų galvoje pirmojo pasimatymo metu. Vertinant žmogų įsijungia sąmonės ir pasąmonės balsai, o priimti galutinį sprendimą – būti ar nebūti su tuo žmogumi – kartais yra labai sunku. Pasirodo, dėl to kalti ne tik mūsų sąmonės ir pasąmonės balsai, bet ir hormonai, kurie lemia mūsų asmenybės tipą.
Du protai vienoje galvoje
Profesoriaus Džeimso Makaltnio (James McNulty) teigimu žmogus turi du protus: sąmoningą ir intuityvų. Šie protai geba atsiskleisti įvairiose situacijose.
Jei mes atliekame matematinius skaičiavimus, suveikia sąmoningas protas, kuris mums padeda gauti teisingą atsakymą.
Intuityvusis – nuovokos protas mus aplanko tuomet, kai, pavyzdžiui, sutinkame priešingos lyties atstovą ir vos per kelias sekundes jį imame ir įvertiname pasiremdami savo intuityviu – nuovokos protu. Nesąmoningai susidarome pirmą įspūdį apie žmogų, kuris gali būti visiškai klaidingas.
Įdomiausia būna tuomet, kai pasąmonė nesutinka su sąmone – gaunasi vidiniai konfliktai, tuomet žmogui būna itin sunku apsispręsti ir priimti tinkamą sprendimą.
"Oksitocinas dar kitaip yra vadinamas meilės ir ryšio hormonas, jo gaudamas žmogus jaučiasi laimingas, pakylėtas."Žmonių tipai: tyrėjas, statytojas, direktorius, derybininkas
Žmogaus elgesio tyrėja prof. Helena Fišer (Helen Fisher) pasiūlė žmonių skirstymo būdą tarpusavio prisitaikymo problemoms spręsti. Pamirškime skirstymą į sangvinikus ar cholerikus – profesorės H. Fišer sistemoje veikia visai kiti prototipai.
Prof. H. Fišer knygoje „Kodėl jis? Kodėl ji?“ ( „Why him? Why her?“) išskiria tyrėjų, statytojų, direktorių ir derybininkų kategorijas. Keisčiausia tai, kad prie vienos ar kitos kategorijos pastūmėja ne žmogaus elgesys įvairiose situacijose, jo būdo bruožai, charakteris, bet žmogaus hormonai. Būtent jie lemia, kokiam tipui priklauso žmogus.
Daugelis erekcijos disfunkciją išgyvenančių vyrų vis dar nenoriai šneka apie šį sutrikimą. Tačiau jie tikrai nėra vieni - su šia problema susiduria dažnas vyras. Ką reikėtų žinoti apie erekcijos disfunkciją? Plačiau: 10 faktų, kurių tikriausiai nežinojote apie erekcijos disfunkciją |
Tyrėju tampama, kai žmogaus hormonų sistemoje vyrauja dopaminas. Dėl šio hormono žmogus nuolat nori naujų patirčių. Buvęs Amerikos prezidentas Barakas Obama yra puikus tokio tipo pavyzdys. Geriausiai į porą jiems tinka tokio pat tipo žmonės, todėl Mišelė, kuri taip pat priklauso tyrėjo tipui, ir Barakas – puikiai tinka vienas kitam į porą.
Statytoją veikia serotoninas, kuris lemia žmogaus ramybę ir stabilumą, tai – geros nuotaikos hormonas. Statytojai geriausiai sutinka su tokio pat tipo žmonėmis.
Estrogenas priskiriamas derybininko tipui, jam būdinga nuoširdūs jausmai. Jeigu žmogus ką nors patiria, tai jis patiria iš tikro, gyvena be „kaukių“.
Direktorių valdo testosteronas, kuris skatina rungtis, kovoti ir siekti pirmavimo visose gyvenimo srityse. Tokio tipo yra Hillary Clinton. Direktoriui į porą geriausiai tinka derybininkas. Billas Clintonas yra derybininko tipo pavyzdys, dėl to pora puikiai sutaria.
Beje, verta paminėti, jog testosterono hormonas itin svarbus vyrams. Dėl šio hormono trūkumo vyro organizme gali atsirasti įvairių seksualinių sutrikimų, pavyzdžiui, erekcijos disfunkcija.
Bučinys – atsako į visus klausimus?
Vienas iš paprasčiausių būdų išsiaiškinti, ar mes patinkame žmogui ir ar jis mums patinka, tai – bučinys. Yra žinoma, kad bučinys sužadina organizme oksitociną.
Oksitocinas dar kitaip yra vadinamas meilės ir ryšio hormonas, jo gaudamas žmogus jaučiasi laimingas, pakylėtas.
Bonos universitete buvo atlikti tyrimai su 40 vyrų: 20 vyrų į savo nosį įsipurškė oksitocino, o likę kiti 20 vyrų gavo įsipurkšti placebo – natūralaus preparato. Kiekvienam vyrui buvo rodoma jų partnerės ir kitų moterų nuotraukos. Tyrimo dalyviai turėjo pasakyti, patinka ar nepatinka moterys iš nuotraukų. Tuo metu magnetinio rezonanso tomografu buvo stebima, kaip vyrų smegenys reaguoja į moterų nuotraukas. Tie, kurie buvo įsipurškę oksitocino, pajuto, kad jų draugė nuostabi, o smegenų nuotrauka taip pat rodė, kad jis taip mano. Oksitocinas atliko savo darbą.
Taigi, kad galutinai suprastume, ar žmogus mums išties tinka ir patinka, tereikia jį tik pabučiuoti.