Vidurių užkietėjimas. Kaip išspręsti šią problemą?

Balandžio 08, 2016
+12
+12 -0

Sunku pasakyti, koks procentas žmonių kenčia nuo vidurių užkietėjimo. Klausimas delikatus ir garsiai aptarinėti tokią problemą nesinori, o gal net ir nemalonu. Nebent artimam žmogui galima pasiguosti. Daugelis į nereguliarų tuštinimąsi nekreipia dėmesio. Tačiau, kai pradeda kamuoti pilvo skausmas, pilvo pūtimas, skrandžio įtampos jausmas, ignoruoti šio reiškinio nebeišeina. Šiandienai nemalonus reiškinys – vidurių užkietėjimas – plinta dideliu tempu. Ir tai ne keista: neteisinga mityba, mažas judrumas, virškinimo sutrikimai yra nereguliaraus ir reto tuštinimosi kaltininkai.

"Kasdien į maistą įberkite vieną kupiną arbatinį šaukštelį sėlenų ir suvalgykite 200g vaisių bei daržovių, kurie turi daug celiuliozės."

Vidurių užkietėjimą lydi daugelis problemų:

-tuštinimosi nebuvimas tris dienas- tai pagrindinis simptomas. Medicinoje tuštinimasis yra normalus nuo 3 kartų per dieną iki 3 kartų per savaitę.

-mažas išmatų kiekis valgant normalias porcijas.

-nepilno išsituštinimo jausmas. Pilvo spazmai.

-apetito sumažėjimas vidurių užkietėjimo metu dėl medžiagų apykaitos sulėtėjimo, viso organizmo vangumo, streso.

– energijos nebuvimas. Silpnumas, prislėgta nuotaika. Storoji žarna tampa mikroorganizmų buveine. Žmogaus organizme kaupiasi atliekos, o nuodingi mikrobai, toksiškos išskyros absorbuojasi į kraują, kuris šias išnešioja po visas kūno ląsteles.

-pilvo pūtimas yra mikroorganizmų dauginimosi žarnyne rezultatas.

-dažnas atsirūgimas, nemalonus puvimo kvapas iš burnos. Neišėjusios iš žarnyno  maisto puvimo dujos kyla į viršų.

-blyški, sausa, žemės atspalvio oda. Tai rodo, kad epidermyje trūksta drėgmės, lėti medžiagų apykaitos procesai. Organizmo apsinuodijimas.

Priežasčių vidurių užkietėjimui yra daug, pagrindinės šios:

-greitas maistas. Daugelis dienos metu minta greitu maistu. Tačiau jame nėra organizmui reikalingų medžiagų, bet yra  cholesterolio, daug kalorijų. Greitai vėl norisi užkandžiauti. Organizmas vargsta. Sutrinka virškinimas.

-mityba nenatūraliais produktais- virtais, konservuotais, rafinuotais, rūkytais. Žmogaus organizmui netinka perdirbtas maistas. Žarnynas prastai jį įsisavina, nesuvirškintos jo dalys kaupiasi, pūva, sukeldamos žarnyno floros pakitimus, ypač storojoje žarnoje, dėl to ji pažeidžiama. Galiausiai užkietėja viduriai.

-nepakankamas išgeriamo vandens kiekis (mažiau nei 2,5 litro).

-sėslus gyvenimo būdas lėtina kraujotaką, medžiagų apykaitą, virškinimo procesą, žarnyno peristaltiką.

-nėštumo metu hormonų kaita. Be to, besiplečianti gimda spaudžia vidaus organus.

-su amžiumi lėtėja organizmo apykaitos procesai, kartu ir žarnyno peristaltika.

-virškinamojo trakto susirgimai.

-stresas ir depresija stabdo medžiagų apykaitą.

-inkstų, endokrininės sistemos, lyties organų susirgimai.

-ilgas gydymasis vaistais naikina žarnyno mikroflorą.

-paveldimumas.

Lengvesnis virškinimas – lengvesni Jūs. Kai virškinimas veikia sklandžiai, pilvas plokščias ir skrandyje nejuntamas sunkumo jausmas, tuomet galite džiaugtis geresne savijauta, būti darbingesni ir, tuo pačiu, laimingesni. Pristatome Jums 3 itin naudingus maisto produktus, kurių turėtumėte valgyti dažniau, kad galėtumėte jaustis lengviau.

Plačiau:

3 maisto produktai sklandesniam virškinimui

Vidurių užkietėjimo gydymas įprastais laisvinamaisiais vaistais suteikia tik laikiną pagalbą. Neradus negalavimo priežasties, visiškai ir galutinai išsigydyti neįmanoma.  Vidurių užkietėjimą galima nugalėti trimis būdais:

1.Iš esmės pakeitus mitybą.

2.Susitvarkius gyvenimo ritmą (laiku valgyti, miegoti, dirbti).

3.Valgant maistą, kuriame gausu ląstelienos. Ląstelienos stygius sąlygoja lėtą išmatų šalinimą iš organizmo, skatina besaikį bakterijų dauginimąsi. Bet kokia bakterijų koncentracija žarnyne palaipsniui sudaro sąlygas formuotis augliams. Štai kodėl žmonės, kurių valgiaraštyje pernelyg daug riebalų, cukraus, alkoholio, ne tik pakeičia savo žarnyno florą, bet ir verčia be atvangos dirbti tulžies pūslę ir kasą.

Daug ląstelienos turi žali vaisiai:  obuoliai, šviežios slyvos, kriaušės, bananai, apelsinai, citrinos, greipfrutai, abrikosai, braškės, persikai, razinos, visi džiovinti vaisiai. Žalios daržovės: žirneliai, petražolių lapeliai, kalendros lapai, salotos, kopūstai, aguročiai, moliūgai, salierai, morkos, burokėliai, pomidorai, krapai, agurkai. Riešutai: migdolai, lazdyno, graikiniai, žemės riešutai, saulėgrąžos. Rupių miltų duona su sėlenomis, daigais, avižiniai dribsniai, grikių, kukurūzų kruopos, sėlenos. Sėlenos turi daug silicio, kuris gelbėja nuo širdies ir kraujagyslių, žarnyno ligų. Jeigu prie išvardintų produktų pridėsite rūgpienį, jūsų racionas taps išties naudingas. Šitoks maistas-  organizmo ląstelių gyvybingumo pagrindas.

Kasdien į maistą įberkite vieną kupiną arbatinį šaukštelį sėlenų ir suvalgykite 200g vaisių bei daržovių, kurie turi daug celiuliozės. Sukrimskite riešutų. Rupių ruginių miltų duonos riekę užgerkite rūgpieniu. Į sveikatą!

 

 

 

 

 

+12
+12 -0
  • Virškinimo sutrikimai
  • Virškinamojo trakto ligos
  • Sveika mityba
  • Dieta
  • Mitybos sutrikimai
  • Virškinimo gerinimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *