Periodontitas – tai dantenų uždegimas, sukeliantis minkštųjų, dantį supančių, audinių irimą ir pažeidžiantis kaulą, kuriame yra dantis. Periodontitas prasideda tada, kai nepakankamai laikomasi geros burnos higienos. Nepakankamai prižiūrint dantis, gali prasidėti dantenų uždegimas, gingivitas. Negydomas gingivitas plinta į aplinkinius audinius ir taip pamažu išsivysto periodontitas. Pažeidžiamos dantenų kišenės, dantį laikantys raiščiai, žandikaulis. Buvo nustatyti rizikos veiksniai, didinantys periodontito išsivystymo riziką. Tai: paveldimumas, prasti burnos higienos įpročiai, rūkymas, vyresnis amžius, silpnas imunitetas (kaip sergant ŽIV/AIDS, leukemija arba po gydymo chemoterapija), prasta mityba, kai kurių vaistų vartojimas, hormoniniai pokyčiai organizme (pavyzdžiui, laukiantis ar menopauzės metu), priklausomybė nuo cheminių medžiagų, netinkamai atliktos dantų procedūros. Dažniausiai ši liga prasideda vyresnio amžiaus žmonėms, jiems pasireiškia lėtinė ligos forma. Retesnė forma yra ūmi, ji būdinga vaikams ir paaugliams.
Periodontitas
Periodontitas. Simptomai
Periodontitas gali pasireikšti įvairiais simptomais ir požymiais: dantenų patinimu, paraudimu, jautrumu. Sergant periodontitu, dantenų kišenės pagilėja, dantys atrodo ilgesni nei anksčiau, tarpai tarp jų didėja. Paspaudus dantenas, neretai pasirodo pūlių. Burnoje atsiranda nemalonus kvapas ir nemalonus skonis. Šiek tiek pakinta sąkandis, todėl kandant maistą, gali būti jaučiamas diskomfortas. Ligai pažengus, dantys gali imti klibėti ar net iškristi.
Periodontitas. Ligos eiga
Pavalgius, burnoje lieka maisto likučių. Natūraliai burnos mikroflorai priklausančios bakterijos ima skaldyti šiuose likučiuose esantį cukrų ir krakmolą. Taip išsiskiria rūgštys, kurios kartu su pačiomis bakterijomis, kitais maisto likučiais ir seilėmis formuoja dantų apnašas. Jei apnašos nėra nuvalomos dantų šepetėliu, per keletą dienų sukietėja ir gali virsti dantų akmenimis. Tai puikus rezervuaras bakterijoms daugintis. Valantis šepetėliu, dantų akmenų pašalinti nebeįmanoma, tai gali atlikti tik profesionalas. Laikui bėgant akmenys erzina dantį supančius audinius ir prasideda jų uždegimas. Lengviausia dantį supančių audinių uždegimo forma yra gingivitas. Negydomas gingivitas gali plisti į dantenų kišenes, jos gilėja, ir jose dauginasi vis daugiau bakterijų, pakenkiami vis gilesni audiniai, kol pasiekiamas kaulas. Sunkiais atvejais, audiniai pažeidžiami taip smarkiai, kad iškrenta dantis. Negydomas periodontittas gali nulemti daug sunkių komplikacijų: koronarinę širdies ligą, miokardo infarktą, mažą naujagimių svorį, sunkiai kontroliuojamą cukrinį diabetą, kvėpavimo takų ligas.
Periodontitas. Diagnostika
Diagnozuoti periodontitą nesuku. Gydytojas apklausia pacientą dėl skundų ir išsamiai apžiūri jo burnos ertmę. Svarbu pastebėti apnašas, dantų akmenis, kraujavimą, pūlius. Išmatuojamos dantenų kišenės (tarpeliai, esantys tarp danties ir dantenos) ir taip įvertinamas periodontito laipsnis. Kartais papildomai atliekama rentgenograma, norint įvertinti apnašų sankaupas po dantimis ir kaulo pažeidimą.
Periodontitas. Gydymas
Periodontito gydymas priklauso nuo būklės sunkumo ir audinių pažeidimo laipsnio. Lengvesnio laipsnio periodontito gydymas vyksta keliais etapais. Pirmiausia ultragarsu arba specialiais instrumentais išvalomos dantenų kišenės. Tada išlyginamas dantų šaknų paviršius, taip užkertant kelią tolimesniam apnašų kaupimuisi. Kartais papildomai gali būti skiriami antibiotikai uždegimui malšinti ar jo profilaktikai. Jei periodontitas yra labiau pažengęs gali prireikti chirurginio gydymo. Gali būti atliekamos kelių rūšių operacijos: dantenų kišenių mažinimas, minkštųjų audinių persodinimas, kaulo persodinimas, arba kitos retos ir brangios atkuriamosios operacijos ir procedūros.
Periodontitas. Profilaktika
Periodontito profilaktikoje svarbiausias žingsnis yra geros burnos higienos laikymasis. Tai užtikrina gerą dantų ir juos supančių audinių būklę, padeda apsaugoti nuo įvairių ligų. Todėl reikia valytis dantis su šepetėliu ir dantų pasta du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą, po kiekvieno valgio skalauti burną specialiu skalavimo skysčiu. Rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą tam, kad laiku būtų pastebėti atsiradę akmenys, kariesas bei gydomos kitos ligos. Patariama maitintis subalansuotai, mažinti cukraus kiekį racione, neužkandžiauti tarp pagrindinių valgių.