Diabetas gali sutrumpinti sveiko gyvenimo metus

Rugsėjo 14, 2016
+11
+11 -0

Pagal Australijoje atliktą naują tyrimą, vyrai ir moterys, sergantys diabetu, paprastai gyvena trumpiau, o negalios juos užklumpa anksčiau nei diabetu nesergančius žmones.

„Dauguma sergančiųjų žino klasikines komplikacijas, susijusias su akimis, inkstais, pėdomis bei širdies ir kraujagyslių sistema. Tačiau mes tiriame kitą neigiamą ligos poveikį, susikoncentruodami ties tuo, kiek metų be negalios ligonis išgyvena“, – pasakoja pagrindinė tyrimo autorė Dianna J. Magliano, dirbant Baker IDI širdies ligų ir diabeto mokslinių tyrimų institute ir Monasho universitete Melburne.

"Mokslininkai apskaičiavo, kad 50 metų moteris, sergančias diabetu, negalios užklumpa anksčiau negu diabetu sergančius vyrus."

Remiantis Australijoje atliktais diabeto tyrimais, negalių turinčių žmonių apklausomis ir nacionaliniu mirties indeksu, mokslininkai nustatė, kad 50 metų vyrams ir moterims, sergantiems diabetu, liko gyventi 30 ir 34 metų (atitinkamai) – arba maždaug trejais metais mažiau nei nesergantiems diabetu.

„Negalia“ buvo laikoma bet kuris iš 17 trūkumų ar sveikatos pablogėjimų, kurie tęsiasi bent 6 mėnesius ir apriboja kasdienę veiklą, pavyzdžiui, maudymąsi, gulimąsi į lovą.

„Diabetologia“ žurnale buvo paskelbta, kad 50 metų žmogus, sergantis diabetu, galėjo tikėtis dar maždaug 13 gyvenimo be negalios metų, aštuoniais ar devyniais mažiau negu žmonės nesergantys diabetu.

Mokslininkai apskaičiavo, kad 50 metų moteris, sergančias diabetu, negalios užklumpa anksčiau negu diabetu sergančius vyrus.

Daktaras J. Magliano pasakojo: „Skirtingas, nuo lyties priklausantis diabeto poveikis likusiems gyvenimo metams gali būti paaiškintas tuo, kad diabetu sergančių moterų gyvenimo trukmė ir imlumas negalioms atitinka anksčiau apskritai apie moteris surinktus duomenis.“

„Nors šia liga sergantys žmonės gyvena ilgiau negu anksčiau, diabetas vis tiek padidina kitų sveikatos problemų riziką“, – sakė prie šio tyrimo neprisidėjęs daktaras Edas Greggas, dirbantis Ligų kontrolės ir prevencijos centro diabeto mokslinių tyrimų skyriuje.

Daktaras Ed Gregg pridėjo, kad skirtingus žmones diabetas paveikia skirtingai.

Jis telefonu „Reuters Health“ atstovui sakė: „Daug žmonių serga diabetu ir jį sėkmingai kontroliuoja. Jeigu jie atidžiai stebi ligą ir stiprina savo sveikatą, tada gali išgyventi tiek pat kiek ir bet kuris iš mūsų.“

Šiais laikais visi tiki ir šneka, ką reikia valgyti, o ko ne, todėl neretai yra sunku susigaudyti, ar tinkamai maitinamės. Mokslininkai klysta, ekspertai ginčijasi, o maisto pramonės įmonės persistengia, siūlydamos protu nesuvokiamų „šedevrų“. Tai ką gi valgyti? Vienas neblogas būdas išspręsti šią problemą – sudaryti maisto produktų, tam tikrose kategorijose pripažįstamų kaip prasčiausi, sąrašą.

Plačiau:

5 maisto produktai, kurių geriau nevalgyti

Daktaras J. Magliano elektroniniame laiške „Reuters Health“ atstovui rašė: „Diabetas sutrumpina gyvenimo trukmę pasireiškiančiomis komplikacijomis, tokiomis kaip retinopatija, inkstų, širdies ir kraujotakos ligos. Manome, kad komplikacijų išsivystymas taip pat gali paskatinti negalių atsiradimą, nors, kaip tai tiksliai vyksta, dar kol kas nežinome.“

Siekdami kuo ilgiau išvengti negalių, sekite cukraus kiekį kraujyje, kraujo spaudimą ir lipidus.

Anot daktaro J. Magliano, taip pat svarbu užsiimti fizine veikla, kuri sustabdo fizinių funkcijų lėtėjimą. Tai turėtų būti ypač rekomenduojama senesniems diabetu sergantiems žmonėms, net jeigu jų nekankina nei antsvoris, nei glikemija.

E. Greggas teigė: „Jeigu padėsime diabetu sergantiems žmonėms laikytis siūlomų profilaktinių sveikatos priežiūros rekomendacijų ir palaikyti fizinį aktyvumą, tai prailgins metus be negalios. Dar vienas dalykas, ką galėtume padaryti klinikinėmis sąlygomis, – tai išsiaiškinti, kurie žmonės yra linkę į diabetą, ir jiems padėti pakeisti gyvenimo būdą, nes 2 tipo cukriniam diabetui galima lengvai užkirsti kelią.“

+11
+11 -0
  • Diabetas
  • Cukrinis diabetas
  • Cukraligė
  • Cukrus
  • II tipo cukrinis diabetas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *