Įaugęs nagas – rimtesnė problema, nei gali atrodyti

Gruodžio 11, 2018 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Teigiama, kad apie 20 procentų arba bent kas penktas pacientas skundžiasi įaugusiais nagais (onichokriptoze). Dažniausiai įauga kojų nykščių nagai. Tai nėra tik kosmetinė problema, pakeičianti nagų išvaizdą. Tai ir rimtas sveikatos sutrikimas, kuris turi įtakos gyvenimo kokybei, nes gali pasireikšti skausmas (kartais net labai stiprus, trukdantis judėti), kraujavimas, pūliavimas. Negydant onichokriptozės, ji gali komplikuotis, nes įaugęs nagas didina įvairių infekcijų riziką.

Kas yra onichokriptozė?

Onichokriptozė – tai sveikatos sutrikimas, kurio metu nago plokštelė auga netaisyklingai ir įauga į šoninius minkštuosius piršto audinius. Dažniausiai įauga kojų nykščių nagų plokštelės, tačiau gali pasitaikyti ir rankų nagų įaugimų. Apie tokį sutrikimą signalizuoja ne tik aštrus skausmas, kuris iš pradžių pasireiškia tik retkarčiais, pavyzdžiui, kišant kojas į avalynę arba kur nors užkliudžius pirštą, vėliau tampantis aštriu, pulsuojančiu, vaikščioti trukdančiu skausmu, bet ir kitais požymiais. Oda aplink įaugusį nagą parausta, patinsta. Vėliau gali pasirodyti kraujo ir pūlių, pažeistos vietos jau net nebeįmanoma priliesti. Dar labiau komplikavusis padėčiai, skausmas gali pasireikšti netgi ramybės būsenoje, jo stiprumas kartais prilyginamas danties skausmui.

Kuo pavojingas įaugęs nagas?

Teigiama, kad įaugusio nago sukeliami pažeidimai yra tiesus kelias į infekcijas. Jeigu įaugęs nagas negydomas, onichokriptozė gali komplikuotis ne tik stipria uždegimine reakcija, bet ir kraujo užkrėtimu ar aplinkinių audinių nekroze. Todėl vos pastebėjus pirmuosius įaugusio nago simptomus, svarbu nedelsti ir imtis priemonių.

Dėl kokių pagrindinių priežasčių įauga nagai ir kaip to išvengti?

Būtina žinoti, kad pati dažniausia onichokriptozės priežastis yra netaisyklingas nagų kirpimas. Nagus būtina kirpti tiesia linija. Nago plokštelę kerpant kreivai arba lankeliu, labai padidėja rizika, kad nukirptas nago kampas nusmailės ir įaugs į šoninius minkštuosius audinius. Jeigu vis dėlto nagas buvo nukirptas netiesia linija, būtina stebėti jo augimą ir stengtis kitą kartą nagą nukirpti tiesiai. Dar viena labai dažna onichokriptozės priežastis yra netinkama, siaura, ankšta avalynė. Dažnai ši problema užklumpa oficialią avalynę kasdien avinčius žmones, pavyzdžiui, aukštakulnius batelius biure nuolat dėvinčias moteris. Labai svarbu, kad kojų nespaustų ir pėdkelnės, kad kojinės būtų natūralaus pluošto, neankštos, mat tuomet suspaudžiami kojų pirštai ir nagų plokštelės negali augti tiesiai. 

"Svarbi ir profilaktika: tinkamas nagų kirpimas, patogi avalynė, kruopšti pėdų priežiūra bei higiena."

Kas dar gali lemti nagų įaugimą?

Nagų įaugimą skatina grybelinės ligos, anatominė galūnių sandara arba įgimtos patologijos, įvairios patirtos traumos, labai judrus gyvenimo būdas, tam tikros sporto šakos. Taip pat įtakos gali turėti ir vyresnis amžius, pėdų prakaitavimas, įvairios įgimtos ir įgytos nagų deformacijos. Nagų įaugimo atvejų padaugėja nėštumo metu, nes tuo metu pėdoms tenka itin didelis krūvis. Taip pat daugiau reikšmės turi ir per didelis kūno svoris.

Kaip gydyti įaugusius nagus?

Onichokriptozės gydymo metodai skirstomi į dvi pagrindines grupes – tai konservatyvūs arba chirurginiai įaugusių nagų gydymo būdai. Tinkamas gydymas pasirenkamas atsižvelgiant į sutrikimo sunkumą.

Kada gali padėti konservatyvūs gydymo metodai?

Jeigu tai yra pati onichokriptozės pradžia, skausmas dar visai nedidelis, o oda – vos paraudusi ir patinusi, dar gali būti taikomas konservatyvus gydymo metodas. Šiam gydymo metodui priskiriamos minkštinančios vonelės su druska arba muilu. Pamirkius galūnes tokioje vonelėje bent 15 minučių nagas suminkštėja, todėl tampa įmanoma po įaugančiu nagu pakišti sterilios vatos tamponą arba siūlą (jie neleidžia nagui įaugti į odą). Taikant šį gydymo metodą labai svarbi kantrybė – voneles reikėtų ruošti kasdien ir laukti, kol užaugs sveika nago plokštelė be šoninių nusmailėjimų. Taip pat gali būti naudojamos specialios sąsagos, padedančios ataugti sveikam nagui (jas rekomenduoja specialistai). Būtina išgydyti grybelinius susirgimus, jei jų yra. Vėliau svarbu nagus kirpti taisyklingai, nešioti tik patogią avalynę, nuolat stebėti nagų būklę.

Kada jau reikalingas chirurginis gydymas?

Jeigu jau prasideda uždegimas ir nagas įaugęs labai giliai, būtina padėti pacientui chirurgiškai. Tokias procedūras atlieka tik gydytojai – naudojami skalpeliai, taip pat gali būti taikomi specialūs lazeriniai metodai. Prieš chirurgines procedūras audiniai būtinai nuskausminami (dažniausiai taikoma vietinė nejautra), todėl skausmo nereikėtų bijoti. Po procedūros medikai atsakingai dezinfekuoja ir aptvarsto pažeistą pirštą, suteikia reikiamą konsultaciją dėl pooperacinio laikotarpio.

Ką dar būtina žinoti?

Labai svarbu suprasti, kad įaugęs nagas nėra vien estetinė problema, tai jau ir su sveikata susijusi būklė. Pastebėjus aukščiau minėtus simptomus, reikėtų nedelsti ir kreiptis į specialistus. Svarbi ir profilaktika: tinkamas nagų kirpimas, patogi avalynė, kruopšti pėdų priežiūra bei higiena. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Kai kurie žmonės labai kruopščiai tyrinėja veido kremų, vitaminų ir plaukų balzamų sudėtis, tačiau dantų pastos pasirinkimui tiek dėmesio neskiria. Vienas kitas prieš įsidėdamas dantų pastą į pirkinių krepšelį pasidomi, kokia jos paskirtis. Dantų pastų pasirinkimas parduotuvėse ir vaistinėse yra milžiniškas, todėl verta žinoti, kokiais kriterijais reikėtų remtis. Teisingas pasirinkimas labai svarbus, nes juk tai kasdien naudojama priemonė, kuri turi išpildyti visus poreikius.

Plačiau:

Dantų pasta svarbi kiekvieną dieną
0
+0 -0
  • Asmens higiena
  • Grožis ir sveikatingumas
  • Tvirti nagai, plaukai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *