Persivalgymo priepuoliai: kas juos lemia ir kokios pasekmės?

Spalio 21, 2013 | Žavinta Kiliūtė
+9
+10 -1

„Po darbų grįžau namo, pavakarieniavau, o laikrodžio rodyklei stuktelėjus ties dešimta valanda vakaro, iššlaviau visą šaldytuvą… Sąžinė baigia užgraužti, tyliai pasižadu niekada daugiau taip nedaryti. Kitą vakarą sėkmingai atsilaikau prieš šaldytuvo viliones, tačiau po kelių dienų kartojasi tas pats scenarijus, kuris, atrodo, niekada nesibaigs ir man visą gyvenimą teks žiūrėti tą patį, nespalvotą, kino filmą…“ Būtent taip dažnai kalba žmonės, kuriuos kankina persivalgymo priepuoliai.

„Persivalgius įtampa atslūgsta, bet tada ima kamuoti gėdos ir kaltės jausmas. Persivalgymo priepuolius gali paskatinti ne tik stresas...“ Persivalgymo priepuolis gana individualus dalykas, kuris kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai. Tačiau kai kurioms žmonių grupėms pasikartojantys persivalgymo priepuoliai gana panašūs. Tarkim, nervine anoreksija sergančius žmones ištinka lengvi persivalgymo priepuoliai, jų metu neprarandama kontrolė ir neapninka nerimo jausmas.

Žinoma, būna ir visiškai priešingų atvejų. Žmonių, turinčių didelį viršsvorį, persivalgymo priepuolis gali trukti ir kiaurą dieną. Aišku, valgoma lėčiau, bet suvartojamo maisto kiekiai vis tiek dideli, kuriam laikui gali „aptemti sąmonė“ ir žmogus nustoja save kontroliuoti. Priepuoliui praėjus užplūsta gėdos ir nepilnavertiškumo jausmas, kuris veda dar vieno persivalgymo priepuolio link.

Priežastys, lemiančios persivalgymo priepuolius

Neigiamos emocijos. Persivalgymo priepuolius gali sukelti daugybė faktorių. Dar prieš porą dešimtmečių Australijoje atlikto tyrimo metu buvo išskirti pagrindiniai faktoriai, kurie stumia žmogų persivalgymo priepuolio link. Taigi, sąrašo viršuje karaliauja stresas ir įtampa. Nesvarbu, kur šiuos nemalonius dirgiklius žmogus jaučia (darbe, namuose ar kitur), maistas tampa savotiška paguoda, žmogus tiesiog bando suvalgyti savo problemas. Persivalgius įtampa atslūgsta, bet tada ima kamuoti gėdos ir kaltės jausmas. Persivalgymo priepuolius gali paskatinti ne tik stresas, bet ir visos neigiamos emocijos, tokios kaip:

  • nuotaikos nebuvimas,
  • vienišumo jausmas,
  • pyktis,
  • nusivylimas,
  • nuobodulys.

Persivalgymas – valgymo sutrikimas, kurį gali lemti daug veiksniųSvorio pokytis. Svorio bandantys atsikratyti arba nuolat jį sekantys žmonės pakankamai skaudžiai reaguoja į bet kokį priaugtą papildomą gramą. Todėl persivalgyti linkę žmonės, išvydę jų netenkinančius svarstyklių skaičiukus, paguodos bando ieškoti maiste, o tada visos pastangos kontroliuoti maistą nueina veltui. Beje, viršsvorio neturintys žmonės taip pat yra linkę į persivalgymo priepuolius, juos dažnai apninka storumo jausmas, kuris sukelia neigiamų emocijų ir pastūmėja atsidaryti šaldytuvą.

Dietų laikymasis. Griežtos dietos ir jų taisyklių sulaužymas – tiesiausias kelias į persivalgymo priepuolį. Paprastai mažai valgantys ar save marinantys žmonės laikosi itin griežtų taisyklių, ką gali valgyti, kada gali valgyti, tačiau vienas suklupimas ir į persivalgymą linkę žmonės patenka į žiurkėno narvelį, kai sustoti valgyti tampa labai sunku.

Vakaras ir vienatvė. Persivalgymas vakarais – dažnas reiškinys dietos besilaikančių žmonių tarpe, nes tuo metu atrodo, kad alkis nebepakeliamas, nors dažniau pasireiškia psichologinis alkis nei fizinis. Persivalgymo priepuoliai dažniausiai įvyksta, kai žmogus būna vienas namie, nes išnyksta socialiniai apribojimai. Tada kontrolės jausmas paprasčiausiai dingsta.

Alkoholio vartojimas. Persivalgymui įtakos gali turėti ir alkoholio vartojimas. Taip nutinka todėl, kad alkoholis atpalaiduoja žmogų, jis tampa silpnesnis ir lengviau pasiduoda žmogiškiems troškimams. Su kiekviena taurele silpnėja sveiko, logiško proto likutis, kuris sufleruoja, kad rytoj žmogus jausis labai blogai, ne tik dėl varginančių pagirių, bet ir kaltės jausmo.

Persivalgymo priepuolio padariniai

Ištikus paprastam persivalgymo priepuoliui žmonės gailisi ir jį kompensuoja viena iškrovos diena ar deserto atsisakymu. Tačiau valgymo sutrikimu sergantys asmenys po persivalgymo ima jausti gėdą, juos kamuoja neigiamos emocijos, kurios dažnai stumia depresijos link. Bijodami priaugti svorio žmonės gali griebtis ekstremalių priemonių, tokių kaip įvairūs vaistai, vėmimas ir pan.

Persivalgymo priepuoliai – tai ne valios neturėjimas, o valgymo sutrikimas, veikiamas žmogaus psichologijos, todėl apie tai reikia nebijoti kalbėti, negalima užsidaryti namuose ir savęs gailėtis. Esant išties sudėtingai situacijai pravartu pasikonsultuoti su medikais.

+9
+10 -1
  • Nutukimas
  • Antsvoris
  • Bulimija
  • Anoreksija
  • Sveika mityba
  • Dietologai
  • Persivalgymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *