Vasara – puikus metų laikas organizmą pripildyti vitaminais. Yra daugybė vitaminų, kurių reikiamą dienos dozę nesunkiai galime gauti su maistu. Pavyzdžiui, užtenka suvalgyti apelsiną, pusę citrinos ar kivį ir kaip mat organizmas prisipildys vitamino C. Trūksta geležies, jaučiate nuovargį, o oda atrodo šiek tiek išbalusi? Tuomet skubėkite pirkti mėsos, didelė tikimybė, kad organizmui iš mėsos gavus geležies ir vėl jausitės geriau.
Deja, tačiau ne visų vitaminų reikiamą dienos normą galime lengvai gauti su maistu, tad tenka naudoti tuos, kuriuos gauna iš vaistinės…
Du vitaminai, kurių sunkiai gauname su maistu. Kas jie?
Net ir užkietėję sveikuoliai kartais neišvengiamai eina į vaistinę ir perka maisto papildus: ne visus vitaminus sugebame gauti su maistu, o jų trūkumas organizme kaip mat pasireiškia nemaloniais simptomais (galvos skausmas, mėšlungis, nuovargis, mieguistumas…).
Folio rūgštis. Kiekviena moteris, kuri nori pastoti, prieš nėštumą turėtų pradėti gerti folio rūgšties (vitamino B9) maisto papildus. Jie labai reikalingi tam, kad vaisius vystytųsi sveikas ir užtikrintų normalų vaisiausi nervinio vamzdelio susidarymą.
Su maistu gauti rekomenduojamą folio rūgšties normą (200 mikrogramų, prieš nėštumą ir nėštumo metu – 400 mikrogramų) nėra lengva, todėl gerti šio vitamino trys mėnesiai prieš nėštumą yra rekomenduojama kiekvienai moteriai. Šio vitamino galima gauti valgant špinatus, brokolius, žalias lapines daržoves.
" Įsitikinti padeda ir dar vienas stomatito simptomas – skausmas – vaikui ne tik skauda, bet ir teka seilės, gali atsirasti blogas burnos kvapas ar net aukšta temperatūra"Magnis. Tai dar vienas vitaminas, kurį gydytojai skiria tiems, kuriems raumenis traukia mėšlungis ir kamuoja spazmai. Taip pat magnis rekomenduojamas visiems tiems, kurie turi problemų su širdimi. Magnis, dėl to kad aktyvina insuliną, profilaktiškai išrašomas žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu.
Didžiausias magnio kiekis yra randamas riešutuose, pupelėse, javuose, žaliose lapinėse daržovėse ir net bulvėse su lupenomis. Todėl tie, kurie verda bulves be lupenų daro didžiulę klaidą – kai jas nuskutame, išmetame beveik 45 proc. magnio.
Iš kur gi atsiranda šis, žmogaus organizmui labai svarbus vitaminas? Pasirodo, augalai gauna magnio iš žemės ir vandens ir perdirba į organinius junginius, kuriuos žmogaus organizmas gali lengvai priimti. Todėl jei žmogus nori aprūpinti savo organizmą magniu, geriausiai tai daryti vasarą, kuomet lepina ekologiškos daržovės, vaisiai ir uogos.
Dėl vitaminų trūkumo atsiranda žaizdelės burnoje?
„Pavasaris atėjo ir vėl žaizdelės burnoje nuo vitaminų stygiaus mano vaikui atsirado“, – skundėsi viena mama internetiniame forume.
Išties pavasarį, kuomet mažų vaikų imunitetas būna nusilpęs, dažnai gali imti varginti peršalimas, atsirasti tos nepageidaujamas žaizdelės burnoje, aftinis stomatitas.
Stomatitas – burnos minkštųjų audinių uždegimas, kurį sukelia mikroorganizmai burnoje. Nesunku atpažinti šią ligą: jei burnoje matote įvairius gleivinės pažeidimus, nedideles opeles (aftas), atsirado balkšvos opos ar net pūlinukai, galite būti tikri, jog jūsų mažylį vargina stomatitas. Įsitikinti padeda ir dar vienas stomatito simptomas – skausmas – vaikui ne tik skauda, bet ir teka seilės, gali atsirasti blogas burnos kvapas ar net aukšta temperatūra (dažniausiai vargina esant virusinio ar bakterinio tipo stomatitui).
Mandarinai į Lietuvą dažniausiai atkeliauja iš Maroko arba Ispanijos, tačiau vis daugiau įvairių mandarinų rūšių atvežama ir iš kitų pasaulio kraštelių. Kuo naudingi šie citrusiniai vaisiai ir kodėl jų turėtumėme valgyti dažniau? Pateikiame net 7 naudingas mandarinų savybes. Plačiau: 7 priežastys, kodėl turėtume dažniau mėgautis mandarinais |
Tėveliai, kurie savo mažyliams nori padėti išvengti stomatito, turėtų stengtis prižiūrėti vaikų dantukus, stiprinti vaiko imuninę sistemą – jei reikia, duoti vitaminų ir stengtis padėti vaikui maitintis sveikai.
Jei sprendžiate dilemą, pirkti maisto papildus ar bandyti gauti vitaminų su maistu, atsiminkite, jog maisto produktuose esantys vitaminai ir mineralai yra lengviau pasisavinami, nei maisto papildai. Pirmenybę teikite sveikam maistui ir vitaminus gerkite tik tada, kai iš tiesų jų trūksta Jūsų organizmui.