Jums yra buvę greitai besikeičiančių minčių, pakilios nuotaikos arba elgesio epizodų (manija).
Sergate cukriniu diabetu. Escitalopramo vartojimo metu gali atsirasti cukraus kiekio kraujyje pakitimų. Gali tekti keisti insulino ir (arba) geriamųjų vaistų nuo cukrinio diabeto dozę.
Pasireiškia nemalonus ir kankinantis neramumas, yra noras dažnai judėti arba negalite ramiai sėdėti arba stovėti.
Sumažėjo natrio kiekis kraujyje.
Sergate kepenų arba inkstų veiklos sutrikimu. Gydytojas gali nuspręsti pakoreguoti dozę. Jums yra buvę kraujavimo arba kraujosruvų sutrikimų, ypač, jeigu vartojate kraujavimo pavojų didinančių vaistų.
Jums taikoma elektrotraukulių terapija (ETT).
Vartojate augalinių vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra jonažolės.
Turite širdies sutrikimų (išeminė širdies liga).
Atminkite
Pradėjus vartoti escitalopramo, kaip ir kitokių vaistų depresijai gydyti, pagerėjimas pasireiškia ne iškarto. Gali praeiti kelėta savaičių, kol pajusite pagerėjimą. Todėl labai svarbu, kad tiksliai vykdytumėte gydytojo nurodymus. Nepasitarus su gydytoju, nutraukti vaisto vartojimo arba pakeisti dozės negalima.
Mintys apie savižudybę ir depresijos arba nerimo sutrikimų pasunkėjimas
Jeigu sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, kartais Jums gali kilti minčių apie savęs žalojimą ar savižudybę. Pradėjus pirmą kartą vartoti antidepresantus, tokių minčių gali kilti dažniau, nes turi praeiti šiek tiek laiko (paprastai apie dvi savaitės, bet kartais ir ilgiau), kol šie vaistai pradės veikti.
Tokia minčių tikimybė Jums yra didesnė šiais atvejais:
jeigu anksčiau mąstėte apie savižudybę arba savęs žalojimą;
jeigu esate jaunas suaugęs. Klinikinių tyrimų duomenys parodė, kad psichikos sutrikimais sergantiems jauniems suaugusiems (jaunesniems kaip 25 metų), vartojant antidepresantų, su savižudybe siejamo elgesio rizika yra didesnė.
Jeigu bet kuriuo metu galvojate apie savižudybę arba savęs žalojimą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninės skubios pagalbos skyrių.
Jums gali būti naudinga pasakyti giminaičiams ar artimiems draugams, kad sergate depresija ar jaučiate nerimą. Paprašykite jų paskaityti šį pakuotės lapelį. Galite jų paprašyti, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų
Escitalopramas paprastai nėra skiriamas vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams. Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentų, padidėja šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti escitalopramo jaunesniems kaip 18 metų pacientams, jeigu, jo manymu, tai yra jiems tinkamiausias gydymas. Jeigu gydytojas skyrė escitalopramo jaunesniam nei 18 metų pacientui ir Jūs pageidaujate tai išsamiau aptarti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems escitalopramo, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš pirmiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie escitalopramo poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kiti vaistai ir Despra
Escitalopramas gali daryti įtaką kitų vaistų poveikiui. Savo ruožtu, jie gali daryti įtaka escitalopramo poveikiui.
Escitalopramas gali sąveikauti su:
neselektyviaisiais monoamino oksidazės inhibitoriais (MAOI), kurių veikliosios medžiagos, pvz., fenelzinas, iproniazidas, isokarboksazidas, nialamidas arba tranilciprominas, vartojamais, pvz., depresijai, gydyti. Jeigu vartojate kurį nors iš šių vaistų, prieš pradedant gerti escitalopramo turite palaukti 14 dienų. Baigus escitalopramo vartojimą, reikia palaukti 7 dienas prieš vartojant bet kurį iš šių vaistų.
grįžtamaisiais selektyviaisiais MAO-A inhibitoriais, pvz., moklobemidu (vartojamu depresijai gydyti).
antibiotiku linezolidu.
selegilinu, vartojamu Parkinsono ligai gydyti. Padidėja šalutinio poveikio atsiradimo pavojus.
tramadoliu (vaistu nuo skausmo) ir triptanais vadinamais vaistais, pvz., sumatriptanu (vartojamu migrenai gydyti). Jie padidina šalutinio poveikio atsiradimo pavojų.
vaistais šizofrenijai, psichozei (neuroleptikais), kitokiais antidepresantais, tramadoliu (vaistu nuo skausmo), bupropionu (vaistu padedančiu mesti rūkyti) ir meflokvinu (vartojamu maliarijos gydymui ir profilaktikai), nes atsiranda pavojus, kad sumažės traukulių pasireiškimo slenkstis.
triptofanu (maisto papildu, kuris metabolizmo metu virsta serotoninu) ir ličiu (vartojamu psichikos ligoms gydyti).
augaliniais vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra jonažolės (depresijai gydyti).
acetilsalicilo rūgštimi, ibuprofenu arba kitokiais vaistais, vadinamais NVNU (nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo), skausmui ir uždegimui mažinti.
varfarinu, dipiridamoliu ir kitokiais vaistais (vadinamaisiais antikoaguliantais), vartojamais kraujui skystinti. Gydytojas tikriausiai ištirs kraujo krešėjimo laiką, prieš Jums pradedant ir baigus vartoti escitalopramo, kad įsitikintų, jog vartojate tinkamą antikoagulianto dozę.
cimetidinu, omeprazolu, ezomeprazolu ir lanzoprazolu (vartojamais skrandžio opoms gydyti), fluvoksaminu (antidepresantu), tiklodipinu (vartojamu insulto pavojui mažinti). Gali tekti sumažinti escitalopramo dozę.
flekainidu, propafenonu ir metoprololiu (vartojamais širdies sutrikimams gydyti), klomipraminu, nortriptilinu ir dezipraminu (vaistais nuo depresijos) ir risperidonu, tioridazinu ar haloperidoliu (vaistais nuo psichikos sutrikimų). Gali tekti keisti dozę.
Despra vartoti negalima
Despra draudžiama vartoti su vaistais nuo širdies ritmo sutrikimų ar vaistais, kurie gali keisti širdies ritmą, tokiais kaip IA ir III klasės preparatai nuo širdies ritmo sutrikimo, antipsichotikai (pvz., fenotiazino dariniai, pimozidas, haloperidolis), tricikliai antidepresantai, tam tikri antimikrobiniai preparatai (pvz., sparfloksacinas, moksifloksacinas, eritromicinas IV, pentamidinas, preparatai nuo maliarijos, ypač halofantrinas), kai kurie antihistamininiai preparatai (astemizolas, mizolastinas). Jei turite bet kokių klausimų apie kartu vartojamus vaistus, pasitarkite su gydytoju.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote aukščiau išvardytų arba kitokių vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Despra vartojimas su maistu ir gėrimais
Escitalopramo galima vartoti valgio metu arba nevalgius. Escitalopramo vartojimo metu alkoholio gerti negalima, nes gali pasunkėti simptomai ar šalutinis poveikis.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nėštumas
Jeigu esate nėščia arba planuojate pastoti, pasakykite gydytojui. Jeigu esate nėščia ar maitinate krūtimi, escitalopramo vartoti negalima, nebent Jūs aptarėte su gydytoju gydymo pavojus ir naudą.
Įsitikinkite, kad akušerė ir (arba) gydytoja žino, kad Jūs vartojate escitalopramo. Panašūs į escitalopramą vaistiniai preparatai vartojami nėštumo metu, o ypač paskutinius 3 nėštumo mėnesius, gali padidinti sunkios naujagimių būklės, vadinamos naujagimių persistentine plaučių hipertenzija (NPPH), kurios metu kūdikis dažniau kvėpuoja ir būna pamėlęs, atsiradimo pavojų. Šios ligos simptomai paprastai pasireiškia per pirmąsias 24 valandas po kūdikio gimimo. Jeigu jų atsirado naujagimiui, nedelsiant kreipkitės į akušerę ir (arba) gydytoją.
Staiga nutraukti escitalopramo vartojimo negalima. Jeigu paskutinius 3 nėštumo mėnesius vartojote escitalopramo, pasakykite gydytojui, nes gimusiam kūdikiu gali atsirasti kai kurių simptomų. Šios ligos simptomai paprastai pasireiškia per pirmąsias 24 valandas po kūdikio gimimo. Tai gali būti negalėjimas užmigti, tinkamai maitintis, mieguistumas, sunkumas kvėpuoti, odos melsvumas arba kūno temperatūros padidėjimas ar sumažėjimas, nuolatinis verkimas, vėmimas, sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje, sustirę ar išglebę raumenys, irzlumas, letargija, drebulys, ryškesni gyvybiniai refleksai, virpulys arba traukuliai. Jeigu kūdikiui gimus pasireiškia bent vienas iš šių simptomų, nedelsiant pasakykite galinčiam Jums patarti gydytojui.
Žindymo laikotarpis
Tikėtina, kad escitalopramo patenka į motinos pieną. Jeigu maitinate krūtimi, escitalopramo vartoti negalima, nebent Jūs aptarėte su gydytoju gydymo pavojus ir naudą.
Vyrų vaisingumas
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad citalopramas (į escitalopramą panaši medžiaga) blogina spermos kokybę Teoriškai tai gali veikti vaisingumą, bet iki šiol poveikio žmogaus vaisingumui nepastebėta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kol nežinote, koks escitalopramo poveikis Jums, patariama nevairuoti ir nevaldyti mechanizmų. Escitalopramas gali sukelti galvos svaigimą, nuovargį, minčių susipainiojimą arba haliucinacijas (keistus regėjimus arba garsus). Jeigu pasireiškė bent vienas iš šių šalutinių poveikių, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.
3. Kaip vartoti Despra
Escitalopramo visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Gali praeiti kelios savaitės, kol pasijusite geriau. Prieš tai nepasitarę su gydytojų, nenustokite vartoti vaisto ir nekeiskite vaisto dozės. Net jeigu pasijusite geriau, tabletes vartokite tiek ilgai, kiek nurodys gydytojas. Jeigu pavartojus kelias savaites nepasijutote geriau, grįžkite pas gydytoją. Jis gali nuspręsti laipsniškai padidinti dozę iki didžiausios 20 mg paros dozės. Ar saugu vartoti didesnes kaip 20 mg per parą dozes, neįrodyta.
Įprastinės escitalopramo dozės pateikiamos žemiau. Gydytojas pasakys, kiek ilgai turėsite vartoti tabletes, tai gali būti keli mėnesiai ar ilgiau.
Tabletes galite vartoti valgio metu arba nevalgius. Vaistą vartokite vieną kartą per parą. Tabletę nurykite užsigerdami vandeniu. Tabletę galima padalyti į dvi lygias dalis. Jų kramtyti negalima.
Suaugusieji
Įprastai depresijai, generalizuotam nerimo sutrikimui arba obsesiniam–kompulsiniam sutrikimui gydyti vartojama 10 mg paros dozė.
Panikos sutrikimui ir socialinei fobijai (socialiniam nerimo sutrikimui) gydyti gydytojas gali paskirti mažiausią (5 mg) paros dozę.
Gydytojas gali nuspręsti padidinti paros dozę iki didžiausios – 20 mg.
Senyvi pacientai (vyresni kaip 65 metų)
Pradinė rekomenduojama Despra dozė – 5 mg kartą per parą. Gydytojas gali dozę padidinti iki 10 mg dozės per parą.
Vaikai ir paaugliai, jaunesni kaip 18 metų
Jaunesniems kaip 18 metų vaikams ir paaugliams escitalopramo vartoti negalima (žr. 2 skyrių „Vaikams ir paaugliams, jaunesniems nei 18 metų“).
Pacientai, sergantys kepenų ligomis
Jeigu sergate kepenų liga, pirmąsias dvi gydymo savaites gydytojas gali paskirti mažiausią 5 mg paros dozę. Gydytojas gali nuspręsti padidinti paros dozę iki didžiausios ( 10 mg.
Pacientai, sergantys inkstų ligomis
Jeigu sergate sunkia inkstų liga, escitalopramo vartoti negalima. Jeigu sergate lengva arba vidutine inkstų liga, galite vartoti įprastinę escitalopramo dozę.
Ką daryti pavartojus per didelę Despra dozę?
Daugiau tablečių nei nurodė gydytojas vartoti negalima. Jeigu manote, kad Jūs arba kas nors kitas pavartojo per daug escitalopramo, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę. Kreipkitės ir tuo atveju net, jeigu nėra nemalonių pojūčių. Perdozavimo simptomai gali būti galvos svaigimas, drebulys, sujaudinimas, traukuliai, koma, pykinimas, vėmimas, širdies ritmo pakitimas, kraujospūdžio sumažėjimas ir organizmo skysčio ir druskų pusiausvyros pokyčiai. Escitalopramo kartono dėžutę pasiimkite su savimi.
Pamiršus pavartoti Despra
Jeigu pamiršite išgerti tabletę, kitą tabletę išgerkite įprastu metu. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Despra
Nenustokite vartoti escitalopramo tol, kol gydytojas nenurodys. Atėjus laikui baigti vartoti escitalopramą, gydytojas per kelias savaites arba mėnesius laipsniškai mažins dozę. Tai turėtų sumažinti galimybė pasireikšti nutraukimo simptomams. Jeigu escitalopramo dozės mažinimo laikotarpiu atsiranda nutraukimo simptomų, gydytojas gali nuspręsti dozę mažinti dar laipsniškiau. Jeigu nutraukimo simptomai yra sunkūs, grįžkite ir pasakykite gydytojui.
Daugumai atsiranda lengvų nutraukimo simptomų, kurie per 2 savaites išnyksta savaime, tačiau kartais jie gali būti sunkūs ir (arba) trukti ilgai.
Dozės mažinimo laikotarpiu gali pasireikšti šie nutraukimo simptomai ( galvos svaigimas, miego sutrikimas, nerimas, drebulys, pykinimas, galvos skausmas, minčių susipainiojimas, susijaudinimas, jutimų sutrikimai (pvz., dilgčiojimas, dygsėjimas arba odos tirpulys, haliucinacijos), mieguistumas, padidėjęs prakaitavimas, viduriavimas, emocionalumo arba irzlumo pojūtis ir nereguliarus širdies plakimas.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinis poveikis, tęsiant gydymą, paprastai išnyksta po kelių savaičių. Prašome įsidėmėti, kad kai kurie negalavimai gali būti ir Jūsų ligos simptomai, kurie lengvės Jums sveikstant.
Jeigu pajusite toliau išvardytą šalutinį poveikį, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba vykite į artimiausią ligoninę:
Dažnas nereguliarus širdies plakimas, alpulys gali būti gyvybei pavojingos būklės, vadinamos paroksizmine polimorfine skilvelių tachikardija, simptomas.
Jeigu Jums pasireiškė vienas ar daugiau iš toliau išvardytų simptomų, nedelsiant pasakykite gydytojui
Nedažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 1 000)
Neįprastas kraujavimas, įskaitant kraujavimą į virškinimo traktą.
Retas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 10 000)
Alerginės reakcijos, pvz., odos bėrimas, veido, akių vokų, burnos arba liežuvio patinimas ir sunkumas kvėpuoti arba nuryti.
Jeigu pasireiškia bent vienas iš toliau išvardytų simptomų: karščiavimas, susijaudinimas, minčių susipainiojimas, drebulys ir netikėti raumenų susitraukimai, Jums gali būti serotonino sindromas.
Kitoks šalutinis poveikis
Labai dažnas (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 10 vartotojų)
Pykinimas.
Dažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 100)
Kūno svorio padidėjimas • Lytinio potraukio pakitimas • Lytinės funkcijos pakitimas (pvz., vyrams: erekcijos ir ejakuliacijos sutrikimai; moterims: orgazmo nebuvimas) • Nerimo pojūtis• Neramumas • Miego sutrikimas (įskaitant neįprastus sapnus) • Nemiga (insomnija) • Mieguistumas • Žiovulys • Galvos svaigimas arba virpulys • Apetito nebuvimas (anoreksija) arba padidėjęs apetitas• Dilgčiojimo arba tirpimo jausmas • Užsikimšusi arba „bėganti“ nosis (sinusitas) • Nuovargis • Karščiavimas• Burnos sausmė • Padidėjęs prakaitavimas • Viduriavimas • Vidurių užkietėjimas • Raumenų skausmas • Sąnarių skausmas • Vėmimas
Nedažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 1 000)
Kūno svorio sumažėjimas • Odos bėrimas ir niežulys • Skonio pakitimas • Miego sutrikimas • Nuplikimas • Panikos priepuoliai • džeržgimas arba kalenimas dantimis • Minčių susipainiojimas • Zvimbimas, tuksenimas arba spengimas ausyse (tinitas) • Greitas širdies plakimas • Regėjimo pakitimas • Kraujo patekimas į išmatas • Kraujavimas iš nosies ar makšties • Neįprastai sunkus kraujavimas menstruacijų metu • Skysčių kaupimasis organizme (edema) • Susijaudinimas • Nervingumas • Alpulys (sinkopė) • Vyzdžių išsiplėtimas (midriazė)
Retas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 10 000)
Retas širdies plakimas • Agresyvumas • Nerealumo ir atsiskyrimo nuo kūno pojūtis (depersonalizacija) • Keisti regėjimas arba garsai (haliucinacijos).
Kai kurių pacientų praneštas (dažnis negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
Greitos minčių kaitos, pakilios nuotaikos arba elgesio (manijos) epizodai, pasigaminęs neįprastas motinos pieno kiekis arba motinos pieno tekėjimas nutraukus žindymą, motorinis neramumas (akatizija) • Traukuliai • Eisenos sutrikimas, nevalingi judesiai • Mažas natrio kiekis kraujyje kartu su skysčių susilaikymu, galinčiu sukelti rankų arba kojų patinimą, arba be jo (simptomai yra pykinimas arba negalavimas kartu su raumenų skausmu, silpnumu ir minčių susipainiojimu) • Sunkumas šlapintis arba gausiai šlapintis • Galvos svaigimas atsistojant, dėl sumažėjusio kraujospūdžio (ortostatinė hipotenzija) • Skausminga erekcija (priapizmas) • Kraujo krešėjimo sutrikimai, įskaitant odos ir gleivinių kraujosruvas (ekchimozės) ir mažą kraujo plokštelių kiekį (trombocitopenija) • Staigus odos arba gleivinės patinimas (angioneurozinė edema) • Šlapimo kiekio padidėjimas (antidiurezinio hormono sutrikusios sekrecijos sindromas, angl. SIADH) • Kepenų uždegimas (hepatitas), įskaitant odos ir akių obuolių pageltimą. • Širdies ritmo pokyčiai (vadinamas QT intervalo pailgėjimas, nustatomas darant EKG, t. y. užrašant elektrinį širdies aktyvumą).
Buvo gauta pranešimų apie minčių apie savižudybę ir savižudiško elgesio atvejus vartojant escitalopramo ir netrukus po gydymo nutraukimo (žr. 2 skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Pacientams, vartojantiems šio tipo preparatų, pastebėtas kaulų lūžių pavojaus padidėjimas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.