jei sutrikusi Jūsų kepenų arba inkstų funkcija. Jūsų gydytojui gali reikėti koreguoti jums tinkamą vaisto dozę;
jei sergate cukriniu diabetu. Escitalopram Portfarma vartojimas gali pakeisti gliukozės kiekio kraujyje kontrolę. Gali reikėti patikslinti insulino ir (arba) geriamųjų vaistų nuo diabeto dozę;
jei Jūsų kraujyje yra sumažėjęs natrio kiekis;
jei Jums greitai atsiranda kraujosruvų arba dėmių;
jei jums buvo taikoma elektros impulsų terapija;
jei sergate širdies išemine liga.
Prašome įsidėmėti
Kai kuriems pacientams, sergantiems bipoliniu afektiniu sutrikimu, gali prasidėti manijos fazė. Jai būdinga greitai besikeičiančių minčių gausa, pernelyg didelis linksmumas ir labai didelis fizinis aktyvumas. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.
Pirmosiomis gydymo savaitėmis gali pasireikšti tokie simptomai, kaip nerimastingumas arba sunku ramiai stovėti ar sėdėti. Jeigu šie simptomai pasireiškė, nedelsiant pasakykite gydytojui.
Mintys apie savižudybę, Jūsų depresijos ar nerimo pojūčio sustiprėjimas
Jei sergate depresija ir (arba) jaučiate nerimą, jums kartais gali kilti minčių apie susižalojimą arba savižudybę. Tokių minčių gali padažnėti, kai pradedate vartoti vaistus nuo depresijos, nes šių vaistų gydomojo poveikio pasireiškimui reikia laiko, apytikriai dviejų savaičių, o kartais ir daugiau.
Jums dažniau gali kilti tokių minčių:
jeigu jums ir anksčiau buvo minčių apie savižudybę arba susižalojimą;
jei esate jaunas (-a). Klinikinių tyrimų duomenys rodo, kad savižudybės rizika vartojant vaistus nuo depresijos didesnė jaunesniems kaip 25 metų pacientams, sergantiems psichikos ligomis.
Jei jums kyla minčių apie susižalojimą ar apie savižudybę bet kuriuo metu, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba į ligoninę.
Jei jums atrodo, kad gali padėti pasikalbėjimas su giminėmis ar artimu draugu apie jus apėmusią depresinę nuotaiką arba atsirado nerimas, paprašykite jų perskaityti šį lapelį. Jūs galite paprašyti jų, kad Jus perspėtų, jeigu pastebės, kad Jūsų depresija ar nerimas pasunkėjo arba jie nerimauja dėl Jūsų elgesio pokyčių.
Vartojimas vaikams ir paaugliams iki 18 metų amžiaus
Escitalopram Portfarma negalima gydyti vaikus ir jaunesnius kaip 18 metų paauglius. Taip pat turėtumėte žinoti, kad jaunesniems nei 18 metų pacientams, vartojantiems šios klasės medikamentų padidėja šalutinio poveikio, pavyzdžiui, bandymo nusižudyti, galvojimo apie savižudybę ir priešiškumo (daugiausia agresijos, opozicinio neklusnumo ir pykčio) apraiškų tikimybė. Nepaisant to, gydytojas gali skirti Escitalopram Portfarma jaunesniems kaip 18 metų pacientams, jeigu, jo manymu, tai yra tinkamiausias gydymas. Jei Jūsų gydytojas paskyrė vartoti Escitalopram Portfarma jaunesniam kaip 18 metų pacientui ir norite dėl to pasiklabėti, dar kartą kreipkitės į gydytoją. Būtinai pasakykite gydytojui, jei jaunesniems kaip 18 metų pacientams, vartojantiems Escitalopram Portfarma, pasireiškė ar pasunkėjo bent vienas iš pirmiau išvardytų simptomų. Taip pat šiuo metu dar nėra pateikta ilgalaikio saugumo duomenų apie Escitalopram Portfarma poveikį šios amžiaus grupės pacientų augimui, brendimui ir jų pažinimo bei elgsenos vystymuisi.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pasakykite gydytojui, jei vartojate šiuos vaistus:
Neselektyviuosius monoamino oksidazės (MAO) inhibitorius, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų: fenelzino, iproniazido, izokarboksazido, nialamido ir tranilcipromino. Jei vartojote kuriuos nors minėtus vaistus, jums reikės palaukti 14 parų prieš pradedant vartoti Escitalopram Portfarma. Nutraukus Escitalopram Portfarma vartojimą prieš pradedant vartoti kurį nors iš šių vaistų jums reikės palaukti 7 paras.
Selektyviuosius grįžtamojo poveikio MAO-A inhibitorius, kurių sudėtyje yra moklobemido (depresijai gydyti).
Negrįžtamojo poveikio MAO-B inhibitorius, kurių sudėtyje yra selegilino (Parkinsono ligai gydyti). Jie didina šalutinio poveikio riziką.
Antibiotiką linezolidą.
Litį (bipoliniam afektiniam sutrikimui gydyti) ir triptofaną.
Imipraminą ir dezipraminą (depresijai gydyti).
Sumatriptaną ir panašius vaistus (migrenai gydyti), tramadolį (skausmą malšinantį vaistą). Jie didina šalutinį poveikį.
Cimetidiną ir omeprazolą (skrandžio opai gydyti), fluvoksaminą (depresijai gydyti) ir tiklopidiną (vartojamą mažinti insulto pavojų). Šie vaistai gali didinti Escitalopram Portfarma kiekį kraujyje.
Jonažolę (Hypericum perforatum) - vaistažolę depresijai gydyti.
Acetilsalicilo rūgštį ir nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (skausmui malšinti arba kraujui skystinti, vadinamuosius antikoaguliantus).
Varfariną, dipiridamolį arba fenprokumoną (kraują skystinančius vaistus, vadinamuosius antikoaguliantus). Jūsų gydytojas kontroliuos kraujo krešėjimo laiką pradėjus ir baigus vartoti Escitalopram Portfarma, norėdamas įvertinti, ar antikoaguliantų vartojama dozė yra tinkama.
Meflokviną (vaistas nuo maliarijos), bupropioną (depresijai gydyti) ir tramadolį (vaistas stipriam skausmui malšinti), nes šie vaistai gali sumažinti traukulių slenkstį.
Neuroleptikus (psichozei ir šizofrenijai gydyti) ir antidepresantus, nes šie vaistai gali sumažinti traukulių slenkstį.
Flekainidą, propafenoną ir metoprololį (širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti), klomipraminą ir nortriptiliną (antidepresantus), risperidoną, tioridaziną ir haloperidolį (nuo psichozių). Gali reikėti koreguoti Escitalopram Portfarma dozę.
Escitalopram Portfarma vartojimas su maistu ir gėrimais
Escitalopram Portfarma galima vartoti valgymo metu arba nepriklausomai nuo valgymo (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Escitalopram Portfarma).
Kaip ir kitus vaistus, vartojant Escitalopram Portfarma nerekomenduojama gerti alkoholio, nors Escitalopram Portfarma sąveika su alkoholiu nelauktina.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jei esate nėščia arba planuojate pastoti, pasakykite apie tai savo gydytojui. Escitalopram Portfarma negalima vartoti nėštumo metu, nebent Jūs ir Jūsų gydytojas nuspręsite kitaip, atidžiai įvertinę riziką ir naudą.
Jei Escitalopram Portfarma vartojote paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius, Jūsų naujagimiui gali pasireikšti šie simptomai: pasunkėjęs kvėpavimas, odos pamėlynavimas, traukuliai, kūno temperatūros kitimas, sunkesnis žindymas, vėmimas, gliukozės sumažėjimas kraujyje, raumenų sustingimas ar suglebimas, ryškesni refleksai, drebulys, pašiurpimas, irzlumas, apsnūdimas, nuolatinis verksmas, mieguistumas ir negalėjimas užmigti. Jūsų vaikui atsiradus bet kuriam iš šių simptomų, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Jei nėštumo metu geriate Escitalopram Portfarma, vartojimo negalima nutraukti staiga.
Escitalopram Portfarma negalima vartoti žindymo laikotarpiu, nebent Jūs ir Jūsų gydytojas nuspręsite kitaip, atidžiai įvertinę riziką ir naudą.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Kol neįsitikinsite, kaip Escitalopram Portfarma veikia Jus, nevairuokite ir nevaldykite mechanizmų.
3. KAIP VARTOTI ESCITALOPRAM PORTFARMA
Escitalopram Portfarma visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusieji
Depresija
Įprasta rekomenduojama Escitalopram Portfarma dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Jūsų gydytojas dozę gali padidinti iki didžiausios 20 mg per parą.
Panikos sutrikimas
Pradinė Escitalopram Portfarma dozė yra 5 mg vieną kartą per parą pirmą savaitę, po to galima didinti iki 10 mg/parą. Jūsų gydytojas dozę gali padidinti iki didžiausios 20 mg per parą.
Socialinio nerimo sutrikimas
Dažniausia rekomenduojama Escitalopram Portfarma dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Jūsų gydytojas dozę gali sumažinti iki 5 mg/parą arba padidinti iki didžiausios 20 mg per parą, atsižvelgiant į Jūsų organizmo atsaką vaistui.
Obsesinis kompulsinis sutrikimas
Dažniausia rekomenduojama Escitalopram Portfarma dozė yra 10 mg vieną kartą per parą. Jūsų gydytojas dozę gali padidinti iki didžiausios 20 mg per parą.
Senyvi pacientai (vyresni kaip 65 metų)
Įprasta rekomenduojama Escitalopram Portfarma dozė yra 5 mg vieną kartą per parą.
Vaikai ir paaugliai (jaunesni kaip 18 metų)
Paprastai vaikams ir paaugliams Escitalopram Portfarma vartoti negalima. Daugiau informacijos yra 2 skyriuje „Kas žinotina prieš vartojant Escitalopram Portfarma“.
Escitalopram Portfarma galite vartoti su maistu ar be jo. Nurykite tabletę užsigerdami nedideliu vandens kiekiu. Nekramtykite tablečių, nes jos yra kartaus skonio.
Vartojimo trukmė
Kol pasijusite geriau gali praeiti kelios savaitės. Tęskite Escitalopram Portfarma vartojimą netgi tuomet, jei reikia laiko kol pajusite būklės pagerėjimą.
Nepasitarę su gydytoju nekeiskite vaistų dozės.
Vartokite Escitalopram Portfarma tiek laiko, kiek rekomenduoja gydytojas. Jei nutrauksite vaisto vartojimą pernelyg anksti, gali pasikartoti ligos požymiai. Rekomenduojama gydymą tęsti mažiausiai 6 mėnesius kol pasijusite geriau.
Pavartojus per didelę Escitalopram Portfarma dozę
Jei Jūs išgėrėte didesnę nei paskirtą Escitalopram Portfarma dozę, nedelsdami susisiekite su gydytoju arba artimiausios ligoninės skubios pagalbos skyriumi. Padarykite tai, netgi jei nėra diskomforto požymių. Perdozavimo simptomai gali būti: galvos svaigimas, drebulys, sujaudinimas, traukuliai, koma, pykinimas, vėmimas, širdies ritmo pokyčiai, sumažėjęs kraujospūdis ir skysčių bei elektrolitų pusiausvyros sutrikimai. Jei vykstate pas gydytoją arba į ligoninę, pasiimkite Escitalopram Portfarma dėžutę ar talpyklę su savimi.
Pamiršus pavartoti Escitalopram Portfarma
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Jei pamiršote išgerti vaisto ir atsiminėte apie tai eidamas miegoti, išgerkite vaisto nedelsdami. Kitą dieną vaisto vartokite nustatyta tvarka. Jei apie neišgertą dozę prisiminėte naktį arba kitą dieną, praleistos dozės negerkite ir vartokite vaistą nustatyta tvarka.
Nustojus vartoti Escitalopram Portfarma
Nenutraukite Escitalopram Portfarma vartojimo tol, kol gydytojas jums to nepasakys. Jei užbaigėte gydymo kursą, patariama Escitalopram Portfarma dozę iš lėto mažinti keletą savaičių.
Jei nutraukiate Escitalopram Portfarma vartojimą, ypač, jei tai vyko staiga, gali pasireikšti nutraukimo simptomai. Jie yra dažni, jei gydymas Escitalopram Portfarma nutraukiamas staiga. Rizika yra didesnė, kai Escitalopram Portfarma buvo vartotas ilgą laiką arba didelėmis dozėmis arba, kai dozė yra per greitai sumažinama. Daugumai pacientų šie simptomai yra lengvi ir patys praeina per dvi savaites. Tačiau kai kuriems pacientams jie gali būti sunkūs arba užsitęsti (2-3 mėnesius ar ilgiau). Jei pasireiškia sunkūs nutraukimo simptomai vartojant Escitalopram Portfarma, kreipkitės į savo gydytoją. Jis ar ji gali paprašyti Jūsų vėl vartoti tabletes ir dozę mažinti lėčiau.
Nutraukimo simptomai yra: svaigulys (stabilumo arba pusiausvyros praradimas), dilgčiojimas, deginimo pojūtis arba (rečiau) elektros iškrovos pojūtis, atsirandantis ir galvoje, miego sutrikimas (vaizdingi ar gąsdinantys sapnai, negalėjimas užmigti), nerimas, galvos skausmas, bloga savijauta (pykinimas), prakaitavimas (įskaitant prakaitavimą naktį), nerimastingumas ar sujaudinimas, drebulys (virpėjimas), minčių susipainiojimas ar orientacijos praradimas, jausmingumas ar irzlumas, viduriavimas (paleisti viduriai), regėjimo sutrikimas, virpantis ar pernelyg greitas juntamas širdies plakimas (palpitacija).
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Escitalopram Portfarma, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Šalutinio poveikio požymiai dažniausiai išnyksta per kelias vartojimo savaites. Prisiminkite, kad daugelis požymių gali būti Jūsų ligos simptomai ir išnyks tuomet, kai Jūs pradėsite geriau jaustis.
Pasakykite gydytojui, jei vaisto vartojimo metu atsiranda kokie nors žemiau išvardyti šalutinio poveikio požymiai.
Nedažni (pasireiškia daugiau nei 1 iš 1000, bet mažiau nei 1 iš 100 gydytų pacientų):
Neįprastas kraujavimas, įskaitant kraujavimą virškinimo trakte.
Reti (pasireiškia daugiau nei 1 iš 10000, bet mažiau nei 1 iš 1000 gydytų pacientų):
jei atsiranda odos, liežuvio, lūpų arba veido patinimas arba pasunkėjęs kvėpavimas, arba rijimas (alerginės reakcijos), nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba ligoninę;
jei karščiuojate, yra sujaudinimas, minčių susipainiojimas, drebulys ar staigūs raumenų trūkčiojimai, tai gali būti retos būklės, vadinamos serotonino sindromu, požymiai. Jei jaučiate juos, kreipkitės į gydytoją.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vykite į ligoninę, jei jaučiate šiuos šalutinio poveikio požymius:
sunkumą šlapintis;
traukulius (žr. taip pat skyrių „Specialių atsargumo priemonių reikia“);
odos ir akių baltymo pageltimą, rodančius kepenų funkcijos sutrikimą arba hepatitą.
Papildomai pranešama apie tokius šalutinio poveikio požymius:
Labai dažni (pasitaiko dažniau nei 1 iš 10 gydytų pacientų):
pykinimas.
Dažni (pasitaiko daugiau nei 1 iš 100, bet mažiau nei 1 iš 10 gydytų pacientų):
užgulta nosis, sloga (sinusitas);
sumažėjęs arba padidėjęs apetitas;
nerimas, nerimastingumas, keisti sapnai, sunkumas užmigti, mieguistumas, svaigulys, žiovulys, drebulys, odos dilgčiojimas;
viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas, burnos džiūvimas;
padidėjęs prakaitavimas;
raumenų ir sąnarių skausmas (artralgija ir mialgija);
lytinės funkcijos sutrikimas (vėluojanti ejakuliacija, erekcijos sutrikimas, sumažėjęs lytinis potraukis, orgazmo pojūčio sutrikimai moterims);
nuovargis, karščiavimas;
padidėjęs svoris.
Nedažni (pasitaiko daugiau nei 1 iš 1000, bet mažiau nei 1 iš 100 gydytų pacientų):
dilgėlės bėrimas (dilgėlinė), išbėrimas, niežulys,
dantų griežimas, sujaudinimas, nervingumas, baimės priepuolis, sumišimas;
miego sutrikimas, pakitęs skonio pojūtis, apalpimas (sinkopė);
išsiplėtę vyzdžiai (midriazė), regėjimo sutrikimas, spengimas ausyse (ūžesys);
plaukų slinkimas;
kraujavimas iš makšties;
svorio sumažėjimas;
pagreitėjęs širdies plakimas;
rankų ir kojų patinimas;
kraujavimas iš nosies.
Reti (pasitaiko daugiau nei 1 iš 10000, bet mažiau nei 1 iš 1000 gydytų pacientų):
agresyvumas, atsiribojimo nuo savęs pojūtis (depersonalizacija), haliucinacijos;
suretėjęs širdies plakimas;
Kai kurie pacientai pranešė(dažnumas nenustatytas):
mintys apie savęs žalojimą ir savižudybė (taip pat žr. sk. „Specialių atsargumo priemonių reikia“);
sumažėjęs natrio kiekis kraujyje (simptomai – pykinimas, bloga savijauta, silpnas raumenų tonusas, minčių susipainiojimas);
svaigulys staiga atsistojus dėl sumažėjusio kraujospūdžio (ortostatinė hipotenzija);
pakitę kepenų funkcijos tyrimai (padidėjęs kepenų fermentų kiekis kraujyje);
judesių sutrikimai (nevalingi raumenų trūkčiojimai);
skausminga erekcija (priapizmas);
kraujavimo sutrikimai, įskaitant kraujosruvas odoje, gleivinėse (dėminės kraujosruvos) ir sumažėjęs trombocitų kiekis (trombocitopenija);
staigus odos arba gleivinių patinimas (angioneurozinė edema);
padidėjęs išskiriamo šlapimo kiekis (sutrikusi antidiuretinio hormono sekrecija);
gausus pieno tekėjimas nežindančioms moterims;
manija.
Be to, yra duomenų apie šalutinio poveikio požymius vartojant vaistus, kurių veikimas panašus į escitalopramą (veikliąją Escitalopram Portfarma medžiagą). Šie požymiai yra:
motorinis neramumas (akatizija);
apetito nebuvimas (anoreksija);
Pastebėta, kad šios grupės vaistus vartojantiems pacientams padidėja kaulų lūžių rizika.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.