Retinuoti dantys – tai visiškai susiformavę, bet dėl kokių nors priežasčių taip ir neišdygę dantys. Dažniausiai taip nutinka protiniams dantims (tretiesiems krūminiams). Rečiau viršutiniams iltiniams ar apatiniams kapliams. Dantų retencija gali įvykti dėl įvairių priežasčių. Dažniausiai ji įvyksta dėl to, kad susiformavęs dantis yra netaisyklingoje padėtyje ir todėl negali išdygti. Nuolatinis dantis kartais negali išdygti dėl to, kad jo augimą slopina ant pieninių dantų šaknų esantys pūliniai ar cistos, šalia dantų užuomazgų esantys navikai. Dantų augimą gali sutrikdyti kai kurios medžiagų apykaitos ar infekcinės ligos, pavyzdžiui, sifilis. Kartais retinuoti dantys neišdygsta dėl vietos stokos, pavyzdžiui, kai žmogaus žandikaulis yra gana mažas arba dantys yra gana stambūs. Retais atvejais retencija įvyksta dėl to, kad anksti iškritusio pieninio danties vietą užima iš šonų pasislinkę kiti pieniniai dantys ir užblokuoja nuolatinį dantį. Taip pat galimos retencijos priežastys yra protinių dantų šaknų sukibimas su antrųjų krūminių dantų šaknimis arba papildomo (virškomplektinio) danties buvimas.
Retinuoti dantys
Retinuoti dantys. Simptomai
Dažniausias retinuotų dantų simptomas yra skausmas, dantenų pūliavimas ir cistų susiformavimas jose. Įtarti danties retencija galima ir tada, kai iškritus pieniniam dančiui, nuolatinis taip ir neišdygsta. Kartais gali nebūti jokių simptomų.
Retinuoti dantys. Ligos eiga
Ligos eiga priklauso nuo retencijos laipsnio. Esant pilnai retencijai, jokia danties dalis neišlenda iš dantenos, jį pilnai dengia kaulas ar gleivinė. Esant tokiais situacijai paprastai nebūna jokių simptomų, o diagnozė nustatoma atsitiktinai. Tačiau kartais aplink juos prasideda uždegimas, gali susiformuoti cistos ar pūliniai. Tada pacientai kreipiasi į gydytoją dėl įvairių skundų. Esant dalinei retencijai, dalis danties yra matoma. Tokia situacija dažniau sukelia nemalonių simptomų, nes atsivėrusi danties dygimo anga yra atvira ne tik dančiui dygti, bet ir maisto likučiams ir bakterijoms papulti prie nepilnai išdygusio danties. Iš ten būna sunku pašalinti apnašas, todėl susidaro palanki terpė bakterijoms daugintis. Gali prasidėti įvairūs uždegimai, kurie gali pažeisti aplinkinius audinius ir gretimus dantis.
Retinuoti dantys. Diagnostika
Dantų retenciją diagnozuoja gydytojas odontologas apžiūrėdamas burnos ertmę, čiuopdamas gumburus po gleivine toje vietoje, kur turėtų būti išdygęs dantis. Diagnozė patvirtinama atlikus rentgenogramas įvairiais kampais.
Retinuoti dantys. Gydymas
Esant pilnai retinuotiems dantims, galima netaikyti jokio specifinio gydymo. Tačiau tuomet išlieka rizika, jog prie tokių dantų formuosis pūliniai, cistos, navikai. Jie taip pat gali stumti kitus dantis ir kreivinti sąkandį. Jeigu žmogui dažnai kartojasi periodontitas (aplink dantį esančių audinių uždegimas), retinuotas dantis ima gesti, pacientas skundžiasi dideliais skausmais, retinuotas dantis trukdo dygti kitiems dantims, pastebimas prie retinuoto danties esančio kaulo irimas, rekomenduojama chirurgiškai pašalinti šį retinuotą dantį. Prieš operaciją svarbu gerai įvertinti retinuoto danties būklę, padėtį, poziciją kitų dantų atžvilgiu. Jeigu retinuotas dantis yra labai svarbus normaliam sąkandžiui, pavyzdžiui, tai yra iltinis dantis, toks dantis gali būti specialiai gydomas ir „pradaiginamas“.
Retinuoti dantys. Profilaktika
Nėra būdų patikimai apsisaugoti nuo dantų retencijos, tačiau reikėtų atidžiai prižiūrėti bendrą dantų būklę. Jei manoma, kad žandikaulis galėtų būti per mažas visiems dantims išdygti, reiktų atidžiau sekti dantų dygimą. Patariama gydyti ir kontroliuoti visas medžiagų apykaitos ir infekcines ligas. Rekomenduojama laikytis geros burnos higienos. Tai užtikrina gerą dantų ir juos supančių audinių būklę, padeda apsaugoti nuo įvairių ligų. Todėl reikia valytis dantis su šepetėliu ir dantų pasta du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą, po kiekvieno valgio skalauti burną specialiu skalavimo skysčiu. Rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą tam, kad laiku būtų pastebėti atsiradę akmenys, kariesas bei gydomos kitos ligos. Patariama maitintis subalansuotai, mažinti cukraus kiekį racione, neužkandžiauti tarp pagrindinių valgių.