Neramus vaikas. 8 pilvo kolikos priežastys

Vasario 27, 2014
+7
+8 -1

Nustatyta, kad kas penkto vaiko tėvai kreipiasi į pediatrą būtent dėl pilvo kolikos. Pilvo diegliai dažnai traktuojami kaip įprastas reiškinys, kamuojantis mažylį. Tikimasi, kad vaikas tiesiog išaugs iš to amžiaus ir viskas susitvarkys, tačiau tokiu būdu kai kurios ligos gali likti tiesiog nepastebėtos. Pilvo kolika – viena iš dažniausių priežasčių, sukeliančių nerimą vaiko tėvams.

Pilvo diegliai atsiranda nuo 3 gimimo savaitės ir gali tęstis iki 6 mėnesių (neišnešiotiems kūdikiams – dar ilgiau). Dėmesingi tėvai pakankamai greitai atskiria pilvo koliką nuo kitų jų mažylį kamuojančių skausmų. 

Iš pradžių vaikelis tampas neramus ir verkia apie 15 minučių per dieną, bent kelis kartus per savaitę. Vaikui augant (apie 4–6 mėnesį) simptomai ima dažnėti, atsiranda būdingiausi ligos požymiai, kurie rimsta artėjant vakarui: 

–        vaikas garsiai verkia, jo neįmanoma nuraminti;
–        nuolat judina kojytes, prispaudžia jas prie pilvo ir staigiai ištiesia;
–        nuo didelės įtampos veidas tampa raudonas, o pilvas – kietas ir įtemptas. 

Pilvo dieglių priežastys 

  1. Dujų susilaikymas žarnyne. Mažylių virškinimo sistema nėra iki galo susiformavusi ir dėl žarnyno motorikos ar fermentų nepakankamumo žarnyne susikaupia dujos. Jos tempia ir spaudžia žarnų sieneles iš vidaus. 74 % tėvų pastebi, kad dieglių simptomai atsiranda, kai vaiko pilvas išsipūtęs ir kai mažylis periodiškai stanginasi. 62 % tėvų teigia, kad simptomai praeina dujoms pasišalinus.
     
  2. Gastroezofaginis refliuksas. Kaip ir suaugusiesiems, taip ir mažyliams skrandžio rūgštys pateka į stemplę ir sukelia degimo jausmą už krūtinkaulio, tačiau maži vaikai dar nemoka atskirti kur konkrečiai skauda, dėl to reaguoja panašiai kaip ir į kitus pilvo skausmus.
    10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo

    „Venkite riebaus, aštraus maisto, rūgščių produktų (pavyzdžiui, citrinų ir pomidorų), mėtos, šokolado, svogūnų, kavos ir kitų gėrimų, kuriuose yra kofeino, taip pat gazuotų gėrimų.“

    Jei ne tik mažylį, bet ir jus kamuoja rėmens graužimas, spauskite čia:
    10 patarimų, kaip atsikratyti rėmens graužimo »

     

  3. Bakterijų disbalansas. Mažylio organizme žarnyno mikroflora dar nėra galutinai susiformavusi ir kai kurie mokslininkai teigia, kad tai gali būti kolikos priežastis. Vaiko būklei palengvinti rekomenduojama gerti probiotikus.

    Nustatyta, kad tam tikrai atvejais probiotikai ne tik palengvina simptomus, bet ir visai juos panaikina. Svarbu nepamiršti, kad žarnyne gali būti ir „blogųjų“ bakterijų, kurios sukelia žarnyno infekcijas ir yra pavojingos ne tik mažiesiems.
     

  4. Alergija pieno baltymams. Ji pasireiškia 2–3 % mažų vaikų. Organizmas reaguoja alergine reakcija, kuri pasireiškia žarnyno uždegimu. Kiti požymiai: mažas svorio prieaugis, išsiskiria daug dujų, skystos išmatos, žalios išmatos, odos bėrimai.
     
  5. Karvės pieno netoleravimas. Nustatomas ne tik vaikams, kurie geria karvės pieną, bet ir kūdikiams, kurių motinos (maitinančios krūtimi) taip pat geria karvės pieną. Vienintelė išeitis – vengti karvės pieno.
     
  6. Alergija mastui. Jeigu vienas iš tėvų yra alergiškas, tai tikimybė vaikui sirgti ta pačia alergija išauga iki 30 %, o jei serga abu tėvai – net 80 %. Nustatyta, kad motinos mityba turi įtakos žindomam vaikui ir alergija maistui gali prasidėti net mažyliui tiesiogiai neparagavus vieno ar kito produkto. Maisto alergija taip pat gali sukelti žarnyno uždegimą ir lemti dieglių atsiradimą.
     
  7. Laktozės netoleravimas. Šia liga dažniau serga suaugusieji, neišnešioti naujagimiai, o rečiau laktozės netoleravimas nustatomas krūtimi maitinamiems kūdikiams.
     
  8. Keturių mėnesių teorija. Ją sukūrė gydytojas Harvey’ėjus Karpas. Gydytojas teigia, kad gimdamas kūdikis patiria didžiulį stresą ir dėl to sutrinka normali nervų sistemos veikla. Remiantis šia teorija, tik praėjus 4 mėn. nuo kūdikio gimimo ir tinkamai juo rūpinantis, turėtų praeiti pilvo diegliai. Keturios H. Karpo rekomendacijos: reguliarus kūdikio vystymas, šoninė gulėjimo padėtis, raminanti muzika ir žindukas. Deja, teorijos efektyvumas nėra įrodytas.

Mažas vaikas į skausmą ar kitokį diskomfortą reaguoja savaip. Mažylis negali tėvams ar gydytojams papasakoti, kur ir kaip jam skauda, ką padaryti, kad jis pasijustų geriau. Pilvo dieglių atsiradimą gali lemti daug priežasčių ar rimtesnių susirgimų, iš kurių vaikas tikrai „neišaugs“. Taigi reikėtų kuo greičiau juos diagnozuoti, kad nebūtų sutrikdyta tolimesnė vaiko raida.

+7
+8 -1
  • Dujų kaupimasis
  • Pilvo pūtimas
  • Rėmens graužimas
  • Pilvo kolika
  • Pilvo diegliai
  • Vaikų gydytojai
  • Rėmuo
  • Gastroezofaginis refliuksas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *