Nevaisingumas – bendra šeimos problema

Sausio 07, 2014
+9
+9 -0

Nevaisingumas – bendra šeimos problema

Sutrikimus lemiantys veiksniai

  • Hormonų sutrikimai, pvz., hipogonadizmas, kai lytinės liaukos gamina per mažai testosterono.
  • Varikocelė – sėklidžių venų išsiplėtimas.
  • Šalutinis vaistinių bei narkotinių medžiagų poveikis. Preparatų nuo uždegimo su sulfasalazinu vartojimas (pvz., reumatoidiniam artritui gydyti), anabolinių steroidų vartojimas raumenų masei didinti.
  • Alkoholio vartojimas.

Bendri veiksniai

Chemoterapijai naudojamų preparatų šalutinis poveikis, viršsvoris, rūkymas ir stresas – veiksniai, lemiantys tiek vyrų, tiek moterų lytinę sveikatą.

Gydymas

Kai pora stengiasi, bet negali susilaukti kūdikio apie metus ir ilgiau, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Jeigu moteris yra virš 35-ių metų arba jos partneris yra sirgęs lytinių organų ligomis, apsilankyti tiek moteriai, tiek vyrui pas specialistą reikėtų anksčiau. Tam, kad problema būtų sprendžiama adekvačiai, būtini išsamūs tyrimai: surinktos ir išanalizuotos vyro ir moters sveikatos istorijos, atliktas spermos tyrimas (spermograma), moters lytinės sistemos apžiūra bei lytinio ciklo stebėjimas. Taip pat būtina pasitikrinti dėl tam tikrų ligų. Nustačius nevaisingumo priežastis, porai individualiai parenkamas vienas iš kelių sutrikimų šalinimo ir vaisingumo atstatymo būdų.

Vaisingumo atstatymo būdai:

  1. gydymas vaistiniais preparatais, pvz., ovuliacijos skatinimas;
  2. chirurginė intervencija, pvz., laparoskopija, kurios metu pašalinami endometriozės židiniai;
  3. dirbtinis apvaisinimas, pvz., intrauterininė inseminacija (IUI), in vitro fertilizacija (IVF). 

Kartais siūlomi papildomi alternatyvios medicinos gydymo metodai:

  1. akupunktūra;
  2. gydymas vaistažolėmis;
  3. homeopatinis gydymas. 

Šeimos santykių problemos

Nevaisingumas – liūdinanti diagnozė, ypač tuomet, kai priežastys nėra aiškios. Tokiu metu tiek pora, tiek artimieji išgyvena didelį psichologinį spaudimą ir stresą. Negalėjimas susilaukti kūdikio gali tapti šeimos nesutarimų, problemų ir ligų priežastimi. Tačiau nereikėtų pulti į neviltį, nes išeičių iš situacijos, kaip minėta, yra ne viena.

Svarbiausia suvokti, kad nevaisingumas – bendra poros problema, kurią reikia spręsti abiems partneriams. Dažnai manoma, kad vyrui reikia išsitirti tik tuomet, jei moteris jau yra išsityrusi ir jei nerandama jos nevaisingumo priežasčių. Toks požiūris klaidingas. Dera prisiminti, jog abiejų lyčių atstovai vienodai dažnai turi lytinės sveikatos sutrikimų. Be to, vyro spermos tyrimas atliekamas daug paprasčiau ir greičiau nei sudėtingesni moters sveikatos tyrimai.

Medicininiai tyrimai ir gydymas trunka ilgai ir sukelia daug emocijų. Šiuo laikotarpiu partneriams patartina palaikyti ir suprasti vienas kitą: dalintis savo jausmais ir išgyvenimais, stengtis vienas kitą išklausyti, suprasti bei užjausti, kai reikia, suteikti vienas kitam teisę į privatumą. Taip pat nereikėtų savo problemos slėpti nuo aplinkinio pasaulio. Vertėtų ieškoti paramos tarp geriausių draugų ir giminių, o prireikus – drąsiai kreiptis pagalbos į psichologą.

Taigi nevaisingumo priežasčių gali būti daug, problemos sprendimo būdų – ne ką mažiau. Jei kurį laiką nepavyksta susilaukti vaikelio, tai dar nereiškia, kad reikia nuleisti rankas. Išsityrus ir pasirinkus gydymo metodą, svarbu palaikyti vienam kitą ir nenustoti džiaugtis gyvenimu. Kartais ir teigiamos emocijos daro stebuklus.

1 2
+9
+9 -0
  • Nevaisingumas moterų
  • Nevaisingumas vyrų
  • Lytinio gyvenimo sutrikimai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *