Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėra

Rugpjūčio 11, 2014
+7
+8 -1

„Abu gimdymai praėjo be skausmo. Keista girdėti pasakojimus apie baisius skausmus… Iki pat galo ramiai sau vaikščiojau ligoninės koridoriumi ir laukiau, kada čia viskas prasidės. Ir pagimdžiau be skausmo, tiesiog kaip paukšteliai išskrido abi mano mažylės“, ‒ tokią istoriją pasakoja jauna dviejų mergaičių mama Viktorija. Tokių kaip ji, pagimdžiusių be didelių skausmų, yra tik apie 6 proc. Visos kitos susiduria su didesniais ar mažesniais skausmais ir aktualiu klausimu: kentėti ar pasikliauti šiuolaikinėmis technologijomis – nuskausminimu gimdymo metu? 

Nuskausminimo būdai 

Prieš daugiau nei 20 metų klausimas dėl nuskausminimo paprasčiausiai nebūdavo keliamas. Nuskausminimą gydytojai naudodavo tik išskirtiniais atvejais, o visoms kitoms galiojo priežodis „kenčiantiems – dangus“. Šiomis dienomis gimdyvėms siūlomos įvairios nuskausminimo procedūros. Susipažinkime su nuskausminimo būdais gimdant natūraliu būdu. 

  • Spinalinė nejautra. Vaistai suleidžiami į nugaros smegenų kanalą (subarachnoidinį tarpą). Nuskausminamieji veikia blokuodami visus jutimo pojūčius žemiau dūrio, taip pat ir judesius.
  • Epidūrinė nejautra. Anestetikai suleidžiami į epidūrinį tarpą. Blokuojamas reikiamos kūno dalies skausmas, tačiau visi pojūčiai, sąmonė ir gebėjimas judėti išlieka visą laiką. 

Kokia nejautra bus pasirinkta, sprendžia gydytojas, remdamasis gimdyvės pageidavimais ir sveikatos būkle. Pavyzdžiui, jei gimdyvė serga preeklampsija (liga, kai vyksta imuninis konfliktas tarp vaisiaus ir motinos), skausmas gali būti pavojingas. Apie minėtus nuskausminimo būdus sklando du gajūs mitai, kuriuos gydytojai kaskart bando išaiškinti nėščiosioms, kad šios be reikalo nebijotų. 

Mitas nr. 1. Atsiradusi infekcija gali moterį suparalyžiuoti. Stuburo smegenys baigiasi ties dvyliktu stuburo slanksteliu. O anestetikai leidžiami 4 slanksteliais žemiau. Pasitaiko, kad gimdyvės stuburas yra kreivas ar moteris turi antsvorio, todėl nepavyksta pataikyti iš pirmo karto. Nereikėtų jaudintis, nes blogiausiu atveju pasireiškia nugaros skausmas. 

Mitas nr. 2. Gimdyvė negalės stangintis. Natūralus refleksas stangintis dingsta kartu su skausmu. Tačiau tai tik leidžia moteriai susikoncentruoti į medikų žodžius ir sąmoningai stangintis tuomet, kada reikia. 

Kas geriau kūdikiui? 

Nuskausminimas gimdymo metu – vieningos nuomonės nėraJei būtų galima pasirinkti, matyt, visos moterys norėtų mėgautis gimdymu be jokio skausmo. Tačiau gimdymo sudėtingumo nepasirinksi. Belieka išspręsti hamletišką klausimą ‒ leistis nuskausminamuosius ar nesileisti? Sprendimą priimti išties nelengva, nes iki galo nėra žinoma, kaip nuskausminimas ar nenuskausminimas veikia kūdikį. 

Šiuo klausimu pateikiama daugybė skirtingų nuomonių ir vieningo atsakymo nėra. Visgi dažniau akcentuojama tai, kad stresas, išgyvenamas gimdymo metu, persiduoda ir vaisiui. Kuo didesnis skausmas, tuo didesnį stresą patiria tiek mama, tiek kūdikis. O nuskausminimas gimdymo metu slopina stresą. 

Įvairūs tyrimai atskleidžia, kad dalis anestetikų pasiekia vaisių. Apibendrinto ir tikslaus atsakymo, koks jų poveikis, nėra. Vieni tyrimų rezultatai rodo, kad vaikai, gimę naudojant epiduralinį nuskausminimą, turi žindymo sunkumų. Kiti tyrimai atskleidžia, kad kūdikis, gimęs naudojant nuskausminamuosius, būna: 

  • silpnesnis;
  • pasireiškia kvėpavimo sutrikimų;
  • susilpnėja nervų sistemos veikla. 

Derėtų prisiminti ir apie vaistus nėštumo metu. Kaip žinia, visi anestetikai, kaip ir bet kurie kiti vaistai, turi vienokį ar kitokį šalutinį poveikį. Jei atidžiai skaitote vaistų informacinius lapelius, juose pabrėžiama, kad nėščiosioms vartoti vaistų negalima arba tik prižiūrint gydytojui. 

Vaisius yra jautrus ir bet kokie vaistai jam gali pakenkti. Be to, neseniai atlikta medicininė studija atskleidė šokiruojantį faktą – nuskausminamieji ypač kenkia berniukams. Jie dažnai gimsta su nenusileidusiomis sėklidėmis. Šis sveikatos sutrikimas vėliau lemia prastesnę spermos kokybę, nevaisingumą ar net vėžį. Kol kas tai tik viena rimtesnių medicininių studijų, o ką ateityje atskleis kitos? 

Natūralūs skausmo malšinimo būdai 

Šiuo metu itin paplitusi natūralumo ir ekologijos mada neaplenkė ir gimdymo. Seniai žinoma, kad tinkamas pasiruošimas gimdymui mažina skausmus. Kas yra tinkamas pasiruošimas? Specialiuose nėštumo kursuose supažindinama su įvairiomis nemedikamentinėmis priemonėmis, padedančiomis nugalėti skausmą. Tai kvėpavimo pratimai, įvairios atsipalaidavimo technikos, specialios mankštos ir masažai, paruošiantys nėščiosios kūną būsimam krūviui ir stresui. 

Nėštumas ir gimdymas ‒ svarbūs gyvenimo įvykiai, tad norisi, kad viskas vyktų sklandžiai. Geriausia gimdymui, kūdikio gimimui ir auginimui ruoštis iš anksto ir, žinoma, konsultuotis su prižiūrinčiuoju gydytoju.

Taip pat skaitykite:
Gimdymo skausmas ir jo malšinimo būdai »
Kai gimsta neišnešiotukas »
Cezario pjūvio priežastys ir grėsmės »

+7
+8 -1
  • Gimdymo namai
  • Preeklampsija
  • Eklampsija
  • Gimdymo skausmas
  • Gimdymo skausmo malšinimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *