Sveikiausia mėsa Kalėdų stalui.

Gruodžio 18, 2017
+7
+7 -0

Ruošdamos Kūčių vakarienę, šeimininkės griežtai laikosi senovinių lietuvių papročių ir tradicijų. Per Kalėdas jos parodo  išmonę bei sugebėjimus, brangius žmones  vaišina daržovių, žuvies, paukštienos, mėsos patiekalais, įvairiais saldumynais, gėrimais. Dažna šeimininkė iešjo šventinio akcento.  Juk norisi juos pamaitinti nekasdieniškai, skaniai ir sveikai.

Triušis – drėgna, balta, gero skonio mėsa gerai vertinama gurmanų. Triušiena yra dietinis, mažo kaloringumo (100 gramų mėsos yra 180 kcal) produktas. 85 procentus sudaro raumeniniai audiniai, tai didesnis skaičius nei jautienos ar kiaulienos. Riebalai sudaro 10 procentų, baltymai- 21,2 (panašiai kaip vištienos krūtinėlės). Žmogaus organizmas sugeba pasisavinti 90 procentų triušienos, kai jautienos – tik 62 procentus.

Triušio mėsa turtinga įvairiais vitaminais ir mikroelementais. Ji turi kalio, jodo, cinko, magnio, geležies, kalcio, fluoro, nikotininės rūgšties, B grupės vitaminų. Svarbu, kad šiame produkte cholesterolio yra nedaug, bet gausu lecitino, kuris kelia kiekvieno žmogaus organo darbingumą.

Šeimininkė gali pagaminti daugybę šventinių patiekalų ir vaišinti tiek mažą, tiek pagyvenusį, nes mėsa nesukelia alergijos, labai naudinga žmogaus organizmui.

Triušienos nauda:

– gerina smegenų ląstelių deguonies įsisavinimą ir tuo pačiu aktyvina smegenų veiklą,

– teigiamai veikia kraujotaką, odą, gleivinę bei stiprina kaulus,

– palaiko reikiamą cukraus kiekį, dėl to tinkama diabetikams.

Besilaikantys dietos ir griežtai skaičiuojantys kalorijas gali drąsiai smaguriauti šio naminio gyvūnėlio mėsa. Norint liesenės mėsos reikėtų rinktis  triušius iki 3 mėnesių, vėliau kalorijų skaičius didėja.

"Jei norite efektyvaus ir greito sprendimo virškinimui, rekomenduojama turėti kasos veiklai gerinti skirto vaisto Mezym."

Žąsis – retas, daugiau šventinis delikatesas. Žąsies mėsa gali pasirodyti pernelyg riebi. Tačiau dideliu kaloringumu pasižymi oda. 100 gramų odos yra 400 kcal. Be jos mėsos kaloringumas yra 160 kcal.  100 gramų žąsienos  yra 7,1 g riebalų, 25,7 gramų baltymų, angliavandenių beveik nėra.

Naminio paukščio mėsa yra tamsi. Priežastis – paukščiai judrūs ir raumenyse daug kraujagyslių.  Kadangi žąsys mėgsta plaukti vandenyje, turi išvystytą riebalų sluoksnį. Jis palaiko gerą termoizoliaciją ir saugo nuo peršalimo.

Kepant žąsį, išsiskiria labai didelis kiekis riebalų.  Nereikia išsigąsti. Jie naudingi organizmui. Jų sudėtyje daug polinesočių riebalų rūgščių, kurios padeda išvesti iš organizmo toksinus ir radionuklidus bei papildo energija.

Naminio paukščio mėsa turtinga vitaminais A, B, C, mineralais selenu, cinku, magniu, geležimi, kalciu. Žąsiena turi didelį kiekį amino rūgščių, kurių pagalba organizmas gamina antikūnius kovai su įvairiomis bakterijomis bei virusinėmis infekcijomis. Esant tulžies pūslės uždegimui, skatina tulžies išsiskyrimą. Kelia hemoglobiną kraujyje, todėl patartina valgyti sergantiems anemija. Šiam tikslui ypač tinka širdis ir kepenys.

Mokslininkai tyrinėjo   Prancūzijos žąsų augintojų sveikatą ir pastebėjo, kad žmonės, nuolat valgantys žąsų mėsą, praktiškai neserga širdies – kraujagyslių sistemos ligomis ir jų gyvenimo trukmė ilgesnė.  

Atrodo, jog sveikai maitinatės, sportuojate, tačiau sveikata toli gražu nėra tokia, kokia norėtumėte, kad būtų? Jaučiate, kaip nuolat stinga jėgų, nesinori atlikti net pačių paprasčiausių, kasdieninių darbų? Jei taip, tuomet nepulkite kaltinti pačio nykiausio metų laiko: galbūt kaltas visai ne jis, bet Jūsų tam tikri rytiniai įpročiai, kuriuos diena iš dienos atliekate...

Plačiau:

4 rytiniai įpročiai, kuriuos reikėtų keisti

 

Keptos žąsies su troškintais kopūstais ir džiovintais grybais receptas:

1000 g paukštienos (normas skaičiuoti pagal paukščio svorį),

50 g džiovintų grybų,

500 g raugintų kopūstų,

truputis druskos, kmynų, mairūno, pipirų ir lauro lapų.

Išskrostas paukštis įtrinamas druska ir prieskoniais, laikomas per naktį. Kepamas orkaitėje virš 2 valandų, palaistant džiovintų grybų nuoviru. Kopūstai ištroškinami su trupučiu grybų nuoviro, į juos beriami išvirti ir supjaustyti džiovinti grybai ir prieskoniai. Iškeptą paukštį supjaustyti išimant stambius kaulus, sudėti į dubenį sluoksniais su troškintais kopūstais. Viską pakaitinti orkaitėje. Patiekti su virtomis bulvėmis.

Nuostabus patiekalų kvapas, skonis bei vaizdas itin kelia apetitą. Nejučia kyla pavojus persivalgyti. Dažnai linksmybės baigiasi virškinimo sutrikimais  arba dispepsija, kurie pasireiškia skausmu viršutinėje virškinamojo trakto srityje (skrandyje, dvylikapirštėje žarnoje), skausmu stemplės zonoje, rėmens ėdimu, padidėjusiu rūgštingumu, raugėjimu, rūgšties atpylimu, pykinimu, vėmimu ar viduriavimu.

Norint palengvinti sunkumo jausmą skrandyje, patariama  gerti virškinimą gerinančias šalavijų, ramunėlių, pipirmėčių, petražolių ar egzotiškas imbiero, cinamono, gvazdikėlių arbatas.

Jei norite efektyvaus ir greito sprendimo virškinimui, rekomenduojama turėti kasos veiklai gerinti skirto vaisto Mezym. Jis vartojamas, kuomet kasa nepakankamai išskiria fermentų ir tai sukelia virškinimo problemų.

Neužtrukite ilgai prie šventinio stalo. Skubėkite sveikinti su Kalėdomis kaimynus, draugus, giminaičius. Linkėkite jiems sveikatos ir sėkmės.

 

Parengė: L.Varanavičienė                        

 

+7
+7 -0
  • Virškinimo organų ligos
  • Vitaminai
  • Virškinimo gerinimas
  • Skrandžio ir žarnyno ligos
  • Skrandžio rūgštingumas
  • Virškinimo sutrikimai
  • Mėsa
  • Šventės

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *