Trumpai apie burnos opų profilaktiką ir gydymą

Birželio 27, 2019 | Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Burnos opelės (aftos) kartais būna tokios skausmingos, kad sutrikdo normalų gyvenimo ritmą. Pacientui tampa sunku kramtyti ir ryti maistą, gerti šiltus gėrimus, kartais netgi sutrikdomas miegas, nes skausmai ir visi kiti nemalonūs pojūčiai linkę paaštrėti būtent naktį. Aftinės opos greičiau ir dažniau susiformuoja vaikams, lėtinėmis ligomis sergantiems ir nepakankamai burnos ertmę prižiūrintiems pacientams, tačiau kiekvienam verta žinoti kai kuriuos profilaktikos ir gydymo patarimus, nes burnos žaizdelės gali atsirasti bet kada ir greitai pakenkti gerai savijautai. 


Keletas profilaktinių patarimų

Reikia stengtis kuo geriau apsaugoti jautrią burnos gleivinę nuo įvairiausių pažeidimų, kurių kilmė gali būti mechaninė, infekcinė, cheminė. Kartais burnos žaizdų formavimosi priežastis lieka neaiški. Vis dėlto, kai kurie patarimai naudingi kiekvienam ne tik dėl burnos opų susiformavimo rizikos sumažėjimo, bet ir dėl tinkamos burnos ertmės priežiūros ir kitų ligų kontroliavimo: 

 

1)      Dantis būtina valyti švelniai ir atsargiai. Negalima per daug skubėti, nes didėja rizika pažeisti jautrią burnos gleivinę ir dantenas. Tinkamas šepetėlio minkštumas turi būti kruopščiai parinktas konsultuojantis su gydytoju odontologu ir keičiamas kuo dažniau. Išvalyti reikia visą burnos ertmę, ne tik dantis (pavyzdžiui, dažnai pamirštamas liežuvis ir skruostai). Tarpdančius taip pat reikia prižiūrėti ir kaskart naudoti tam skirtą specialių siūlą (geriausia šilkinį). Dantis valyti reikia mažiausiai du kartus per parą. Rekomenduojama naudoti tinkamą burnos skalavimo skystį ir reguliariai lankytis pas savo dantų gydytoją. 

 

2)      Gretutinių ligų gydymas kritiškai svarbus. Kai kada burnos opos pasireiškia dėl kitų ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, uždegiminių žarnyno ligų, onkologinių susirgimų ar imuniteto sutrikimų. Jeigu nebus pašalinta pagrindinė burnos žaizdų susiformavimo priežastis, tuomet vietinis burnos gleivinės gydymas, tikėtina, bus neveiksmingas. 

 

3)      Labai svarbi visavertė mityba. Maisto produktų subalansavimas užtikrina, kad organizmas gautų pakankamus kiekius visų jam reikalingų maistinių medžiagų. Kai kurių vitaminų (A, C, B grupės) trūkumo požymis yra būtent burnos aftų susiformavimas, todėl būtina pasirūpinti, kad kasdien būtų suvalgoma šviežių vaisių ar daržovių (juk jie geriausi natūralių vitaminų šaltiniai) bei kitų vertingų maisto produktų. Taip pat reikėtų saugoti jautresnę burnos gleivinę nuo itin aštraus ar rūgštaus, prieskonių gausaus maisto, nes valgant „grubų“ maistą itin padidėja cheminės pažaidos tikimybė.

"Anaftin purškalas – į pagalbą skundžiantis skausmingomis burnos žaizdelėmis"

Gydymas priklauso nuo burnos opų priežasčių

Burnos opų gydymo metodai skirstomi į medikamentinius ir nemedikamentinius.

Nemedikamentinio gydymo patarimai susiję su mityba ir burnos ertmės priežiūra. Skundžiantis burnos gleivinės išopėjimu svarbu maitintis švelniu ir ne per karštu maistu bei gerti daug skysčių. Opos greičiau užgyja, jei burnos ertmė reguliariai skalaujama silpnu druskos tirpalu arba tiesiog šiltu virintu vandeniu. Reikėtų nepamiršti kruopščios dantų ir dantenų higienos, tačiau būtina užtikrinti, kad burnos ertmės valymas būtų švelnus ir tausotų pažeistą burnos gleivinę.

Jeigu burnos opos sukelia nemalonų skausmą, tuomet galima vartoti rekomenduojamas dozes paracetamolio arba nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pasirinkimas priklauso nuo skausmo intensyvumo ir paciento organizmo ypatybių). Galima rinktis specialius vietiškai vartojamus gelius, purškalus, skalavimo skysčius – jie padeda greičiau užgyti burnos žaizdelėms, apsaugo nuo didesnių pažeidimų. Naudingi šie vaistinių augalų nuovirai arba ekstraktai: šalavijo lapų (turi skausmą slopinančių, antiseptinių ir kitų naudingų savybių), ąžuolo žievės (turi sutraukiančių savybių) bei ramunėlių žiedų (turi priešuždegiminių ir kitų gydančių savybių). Jei burnos opas sukėlė virusai, tuomet skiriamas antivirusinis gydymas, jei grybeliai – tuomet padės priešgrybeliniai vaistiniai preparatai. Sunkesniais atvejais gydytojas paskiria imuninę sistemą veikiančius vaistus. Burnos opoms neužgyjant bent dvi savaites arba padėčiai vis sunkėjant, būtina kreiptis į gydytoją, kuris nuspręs, ką daryti toliau. 

 

Anaftin purškalas – į pagalbą skundžiantis skausmingomis burnos žaizdelėmis

Anaftin purškalas yra patogi ir vartojimui paruošta priemonė, kuri padeda kontroliuoti burnos žaizdelių sukeliamą skausmą. Tokie maži burnos gleivinės vientisumo pakenkimai atsiranda dėl įvairių priežasčių, tačiau Anaftin purškalas labiausiai tinka tais atvejais, kai žaizdelės susiformuoja dėl stomatito ar netinkamai pritaikytų protezų bei ortodontinių plokštelių ir (arba) burnos gleivinėje išplitusių aftinių opų. Specialus purkštukas padeda gerai paskirstyti preparatą ir greičiau sugrąžinti natūralų burnos gleivinės vientisumą. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka miegas, kamuoja kiti nemalonūs simptomai. Burnos gleivinės žaizdelės bent kartą gyvenime susiformavusios daugeliui pacientų, todėl tai gana plačiai paplitusi problema. Burnos opų priežastys yra įvairios ir jų labai daug, tačiau kartais jos lieka ir nežinomos.

Plačiau:

Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
0
+0 -0
  • Žaizdos
  • Burnos gleivinės uždegimas
  • Skausmas
  • Opos
  • Burnos hiegiena

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *