Joga – mitai ir faktai. Pokalbis su jogos mokytoja Inga Rubikiene

Gegužės 19, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+18
+20 -2

Apie jogą teko girdėti kiekvienam, tačiau neabejotinai visi ją suvokiame skirtingai. Vienam joga siejasi su meditacija, kitam ‒ su neįtikėtinomis fizinėmis galiomis ir pačiomis keisčiausiomis pozomis, trečiam ‒ su pasakojimais apie tai, kad tikrieji jogai gali išbūti nevalgę ir negėrę kelias savaites. Tačiau ar viskas, ką išgirstame ir perskaitome, yra tiesa? Apie jogą, mitus ir faktus kalbame su jogos studijos SURYA sertifikuota jogos mokytoja Inga Rubikiene, praktikuojančia Aštanga Vinyasa jogą. 

Joga netinka krikščionims, nes tikroji jogos prigimtis yra religinė, o mantros – maldos Indijos dievams. 

Tai priklauso nuo požiūrio. Joga labai universali. Nemanau, kad ji neigia ar perša kažkokias religijas. Patandžalio aprašytos jogos, kaip filosofinės sistemos, principai yra labai bendri: agresyvumo, godumo atsisakymas, tiesos sakymas ir t. t. Ar tai jau yra religija ar tiesiog bendražmogiški principai? Į tai galima labai plačiai žiūrėti – jei norėsi, iškelsi religijos svarbą jogoje, jei žiūrėsi į bendruomenę plačiau ir neskaidysi jos pagal religijas ir skirtumus, iškelsi taikos ir vienybės aspektą. Ko gero, joga labiau orientuota į dvasingumą nei į religiją. 

Joga – efektyvus būdas numesti svorio. 

Tai priklauso nuo jogos sistemos. Yra švelnesnių jogos sistemų, kai kūnas nesušyla praktikos metu. Aštanga jogos metu kūnas šyla labai stipriai ir žmonės prakaituoja. Taigi Aštanga joga yra efektyvi norintiesiems numesti svorio. Žinoma, vien to neužtenka. Turi būti kompleksas – reikia ne tik sportuoti, bet ir tinkamai maitintis, kažko atsisakyti, kažko pridėti. 

Inga Rubikienė, jogos mokytojaJoga padeda atsikratyti celiulito. 

Kiekvienas sportas daro teigiamą įtaką kraujotakai. Bet kaip ir su svorio metimu, taip ir su celiulitu – reikia komplekso. Todėl veikia ne tik fizinio aktyvumo faktorius, bet ir mitybos. Pagrindinis jogos tikslas tikrai nėra padėti atsikratyti celiulito, tačiau dinamiškos ir intensyvios jogos sistemos, pavyzdžiui, Aštanga, yra tinkamos šiam tikslui pasiekti. 

Apkūnūs žmonės nėra lankstūs, todėl joga jiems netinka. 

Čia susipynė du mitai. Pirmas –  apkūnūs žmonės nėra lankstūs. Lankstumas visiškai nesusijęs su apkūnumu. Žmogus gali būti labai lieknas, bet visiškai nelankstus, ir atvirkščiai. 

Kitas mitas – joga tinkama tik lankstiems ir liekniems. Ne visiems gamtos duotas kūno paslankumas ir lankstumas. Į jogą dažnai ateina būtent tie, kuriems to trūksta. Labai apkūniems žmonėms pradžioje gali būti sunku praktikuoti jogą, tačiau įdėjus pastangų ir valios galimybės plėsis, o be to, pasikoreguos ir svoris. 

„Joga didina sąmoningumą, pastabumą sau, savo emocijoms, viskam, kas yra aplinkui.“ Joga padeda atsikratyti įvairių priklausomybių. 

Mano praktikoje nepasitaikė žmonių su stipriomis priklausomybėmis. Manau, kad joga gali būti taikoma kaip terapija turint priklausomybę ir norint jos atsikratyti. Joga didina sąmoningumą, pastabumą sau, savo emocijoms, viskam, kas yra aplinkui. Tai gali padėti kritinėmis situacijomis, kai užvaldo poreikis tam, nuo ko esi priklausomas. Tuomet joga padeda susikaupti, susitelkti ir suvaldyti save. Tačiau tam reikia labai sąmoningo žmogaus, kuris suprastų savo problemą ir labai norėtų su ja susitvarkyti. 

Pradėjus praktikuoti jogą, tenka daug ko atsisakyti: alkoholio, tabako, mėsos, netgi kavos. 

Viskas ateina savaime. Praktikuojant jogą dažnai iš vidaus kyla poreikis atsisakyti kai kurių produktų. Tačiau taip būna ne visiems. Tikrai nėra taip, kad visi, praktikuojantys jogos asanas, nevalgo mėsos. Žinoma, jeigu į mėsos valgymą žiūrėsime filosofiškai, tai turbūt sutiksime, kad tai susiję su agresija. 

Iš jogos pasiimkite tai, kas jums naudinga. Esu pastebėjusi, kad vegetarų kūnas yra paslankesnis ir lengviau juda, tačiau neperšu savo nuomonės apie tai, ką vartoti ir ko ne. Kalbant apie „didžiuosius nuodus“, tokius kaip tabakas, alkoholis, tai, pradėjus praktikuoti jogą, jie dažniausiai savaime iškrenta iš kasdienybės.

1 2
+18
+20 -2
  • Nugaros skausmas
  • Miegas
  • Sporto nauda
  • Vegetarizmas
  • Veganizmas
  • Vegetarai
  • Veganai
  • Meditacija
  • Treniruotės
  • Joga

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *