Sausgyslių uždegimas gali užklupti kiekvieną. Kaip jį gydyti?

Gegužės 14, 2015 | Judita Dovydėnaitė
+24
+38 -14

Sausgyslių uždegimas gali būti gydomas namuose arba padedant fiziologui

Ką daryti prasidėjus uždegimui? 

Pagrindinis tikslas gydant sausgyslių uždegimą ‒ mažinti skausmą ir uždegimą. Dažnai užtenka gydymo namuose naudojant skausmą mažinančius vaistus ir apribojant pažeistos vietos judesius. Tačiau jei nesate tikri dėl traumos rimtumo, skausmas užsitęsia ar yra stipriai apriboti pažeistos galūnės judesiai, būtina gydytojo konsultacija. Gali būti, kad trauma yra rimtesnė – sausgyslės gali būti įtrūkusios arba plyšusios. 

Trys tendinito gydymo etapai 

Pirmasis gydymo etapas. Gydymas skiriamas iškart po patirtos traumos, kai jaučiamas stiprus skausmas ir pasireiškia patinimas. Pacientui skiriami skausmą ir uždegimą mažinantys vaistai ir poilsio režimas. Kartais uždegimo mažinimui gali būti skiriama steroidinių vaistų. Į pažeistą vietą gali būti suleidžiama kortikosteroidų, efektyviai sumažinant uždegimą. Vis dėlto svarbu atminti, kad kortikosteroidų dozės turėtų būti itin nedidelės, nes ilgesnis ir gausesnis jų vartojimas gali susilpninti sausgysles. 

Efektyviai skausmą mažina ledo kompresai, tačiau šaldant nereikėtų persistengti. Ledo kompresą reikėtų dėti plonu audiniu uždengus pažeistą vietą ir laikyti 10‒15 min. (jei skausmas nepraeina, ilginti iki 30 min.), tuomet daryti 2‒3 val. pertrauką ir vėl šaldyti. Šaldančius kompresus galima dėti pirmas 2‒3 dienas, jei skausmas nesilpsta – ir ilgiau. 

Pažeistą vietą galima tepti tepalais, turinčiais uždegimą ir skausmą slopinančių medžiagų. Pažeistą galūnę reikia laikyti pakeltą aukščiau širdies lygio ‒ taip galima sumažinti patinimą. Jei pažeidimas rimtesnis, gydytojas gali rekomenduoti nešioti įtvarus judesių apribojimui. Taip pat gali būti skiriami elastiniai tvarsčiai, kurie skatina kraujotaką ir mažina galūnės patinimą. 

Antrasis gydymo etapas. Praėjus keliom dienom po patirtos traumos ir sumažėjus skausmui bei patinimui pradedamas antrasis gydymo etapas. Pažeista galūnė pamažu pradedama mankštinti. Atliekami raumenų tempimo ir atpalaidavimo pratimai. Šiuos pratimus reikia atlikti atsargiai, pamažu didinant krūvį, nesukeliant skausmo. Pratimai yra svarbūs judesio funkcijai palaikyti, nes per ilgai imobilizavus ir nejudinus galūnės raumenys nusilpsta ir tai pailgina gijimo procesą. 

Trečiasis gydymo etapas. Šiame etape pacientui taikoma reabilitacija. Reabilitacijos metu toliau atliekami specialūs pratimai, didinamas krūvis iki visiško funkcijos atstatymo. Taip pat šiuo periodu gali būti skiriamos fizioterapinės procedūros, kurios skatina audinių gijimą.

Ką daryti norint išvengti tendinito? 

Norint išvengti sausgyslių uždegimo, reikėtų įsiminti keletą paprastų taisyklių. Jei tenka atlikti dažnai pasikartojančius judesius, labai svarbu laikytis darbo ir poilsio režimo, daryti pertraukėles. Jei dirbate sunku fizinį darbą, pertraukų metu galite atlikti raumenis atpalaiduojančius pratimus. Taip pat tolygiai paskirstykite sunkesnius ir lengvesnius darbus – taip išvengsite pervargimo. 

Sausgyslių uždegimas ‒ išties skausmingas susirgimas, o jo gijimas gali užtrukti net iki kelių mėnesių, todėl net ir atlikdami kasdienius darbus ar mėgaudamiesi tokiais hobiais, kaip tenisas ar golfas, turėtumėte tinkamai paskirstyti rankoms ir kojoms tenkantį fizinį krūvį.

1 2
+24
+38 -14
  • Riešo kanalo sindromas
  • Sausgyslių ir raiščių sužalojimas
  • Tendinitas
  • Sausgyslių uždegimas
  • Peties trauma
  • Traumatologai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *