Stresas darbe – pabaisa, žudanti nervų ląsteles

Spalio 21, 2013 | Žavinta Kiliūtė
+7
+10 -3

Stresas patiriamas darbo metu – opi problema, kuri ir vadovus, ir darbuotojus verčia klysti, dažniau daryti klaidas, žmogiškieji ištekliai optimaliai neišnaudojami, o ką jau kalbėti apie pablogėjusią žmogaus sveikatą. Stresas darbe neabejotinai daro neigiamą įtaką visai įmonei, tad šią problemą būtina spręsti. Taigi, aptarkime, kokiais būdais galima išvengti arba bent jau sumažinti stresą darbe.

Ką gali padaryti darbuotojai kovoje su stresu?

Kiekvienas darbuotojas skirtingai reaguoja į darbe patiriamą stresą, todėl stebuklingo vaisto, kuris visiems padėtų įveikti neigiamas emocijas, nėra. Kiekvienas individualiai turi atrasti sau tinkamą ir priimtiną būdą, padėsiantį sumažinti stresą. Vienas žymiausių streso tyrėjų daktaras Kenneth M. Nowack, kuris siūlo išbandyti tokius streso mažinimo būdus:

  • Stresas darbe dažniausiai pasireiškia, kai dirbamas nemėgstamas arba neatitinkantis jūsų galimybių darbas, todėl būtina pasvarstyti, ar dirbamas darbas teikia malonumą. Jei ne, tobuliausias variantas būtų jį pakeisti kitu, tačiau visi žinome, kad šiandien situacija su darbo pasiūla Lietuvoje nėra itin džiuginanti. Todėl užuot keitus darbą, galima pabandyti atrasti jus tenkinantį užsiėmimą ir į įtraukti į savo dienotvarkę. Pavyzdžiui, kai kuriuos žmones ramina ir geromis emocijomis pakrauna lipdymo kursai. Tad kodėl po darbo neužsirašius į keramikos būrelį?
  • Sveika gyvensena padeda sumažinti stresą. Reguliariai mankštinkitės, sureguliuokite mitybą, stenkitės gerai išsimiegoti. Jei negalite eiti į sporto klubą, po darbo išeikite pasivaikščioti, tai padės „pravėdinti galvą“.
  • Gyvenime turi būti pusiausvyra, darbus turite palikti darbe, o laisvą laiką skirti savo malonumui. Ištikus krizinei situacijai pasistenkite neprarasti optimizmo, juk išeitis visada yra, net ir iš pačios kebliausios padėties.
  • Labai svarbu, kokie žmonės jus supa. Negatyviomis emocijomis labai greitai galima užkrėsti kitus, todėl venkite žmonių, su kuriais jums nemalonu bendrauti, stenkitės išlaikyti oficialius, dalykiškus santykius, nesileiskite į asmeniškumus.

Stresas darbe, kaip su juo kovoja vadovai?

Geri vadovai stengiasi, kad jų darbo kolektyve būtų kuo mažiau streso keliančių situacijų ir darbuotojai išlaikytų dėmesį bei motyvaciją dirbti.  Tačiau ne paslaptis, kad pats vadovas dažnai pats negali išvengti stresinių situacijų, su kuriomis jam sudėtinga susitvarkyti. Taigi, remiantis paties daktaro Kenneth M. Nowack moksliniais darbais, galima išskirti keletą streso mažinimo būdų, skirtų būtent vadovams:

  • Palaikykite gerus santykius su darbuotojais, dalinkitės informacija, nelaikykite jų nežinioje ir venkite dviprasmiškų situacijų. Kai darbuotojai ramūs, tai ir vadovas patiria mažiau streso, gali labiau pasitikėti savo komanda ir susikoncentruoti į savo tiesioginius darbus.
  • Jei įmonėje vyksta stiprūs pokyčiai, iš karto darbuotojus nuteikite jiems geriau viską keisti palaipsniui. Leiskite darbuotojams atsikvėpti ir palaipsniui prisitaikyti prie permainų.
  • Svarbu, kad savo įmonėje kurtumėte atvirumo politiką. Žmonės turi nebijoti pasakyti savo nuomonę. Tinkama komunikacija gali padaryti stebuklus streso sumažinimui darbe. Beje, puikiems santykiams didelę įtaką turi ir bendra darbuotojų bei vadovų veikla po darbo. Taip kolegos greičiau pažįsta vienas kitą ir jaučiasi svarbia komandos dalimi.
  • Tiesa, svarbu nepamiršti ir savęs, stenkitės po darbo skirti daugiau laiko sau ir veikloms, kurios jus atpalaiduoja.

Stresas darbe gali užklupti kiekvieną, todėl, jei jaučiate, kad su juo patys negalite susidoroti, visada galima kreiptis pagalbos į specialistus. Konsultantai gali jums patarti, kaip išvengti streso arba lengviau jį sukontroliuoti. Svarbu, kad imtumėtės priemonių, o ne kentėtumėte, nes sveikata brangiausias žmogaus turtas. 

+7
+10 -3
  • Nerimas
  • Psichologai
  • Stresas
  • Darbingumo didinimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *