Grupė:
Dermatologiniai susirgimai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Daržinė pupelė (lotyniškai Phaseolus vulgaris) – tai ankštinių šeimai priklausantis, vienerius metus gyvuojantis, iki 40 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Pupelė turi gausiai šakotą liemeninę šaknį, iš kurios išauga vertikalus, vijoklinis arba gulsčias, briaunuotas, prie pamato sumedėjęs, smulkiais plaukeliais apaugęs stiebas. Augalo lapai žali, sudaryti iš trijų lapelių, ovalios formos (primena kiaušinį, tik su smailėjančiomis viršūnėmis). Pupelės žiedų spalva įvairuoja nuo baltos iki rožinės, jie telkiasi po keletą į žiedynus, esančius tarp lapų. Pupelės vaisius – pupa. Jos po kelias talpinasi ankštyse (paprastai ankštys būna pailgos formos, tačiau gali būti ir tiesios, lenktos, su snapeliu). Augalas žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais, o sėklos subręsta rugsėjį.
Lietuvoje kaip vaistinis ir maistinis augalas daržinės pupelės yra auginamos soduose, daržuose, laukuose.
Veikliosios daržinės pupelės medžiagos:
– amino rūgštys (tirozino, lizino, leucino, arginino, asparagino, triptofano);
– fitosterolis;
– organinės rūgštys;
– hemiceliuliozė;
– alkaloidai (alantoinas, trigonelinas);
– inozitas;
– varis;
– kobaltas;
– nikelis;
– sacharozė;
– B grupės vitaminai;
– kalis;
– fosforas;
– cinkas;
– askorbo rūgštis;
– ląsteliena;
– riebalai.
Gydomųjų savybių turinčios daržinės pupelės yra naudojamos liaudies medicinoje. Jos pasižymi uždegimus slopinančiu poveikiu, skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl tinka inkstų ir šlapimo takų ligoms gydyti. Pupelės skatina skrandžio sulčių sekreciją, todėl gydo gastritą (kai yra sumažėjęs skrandžio sulčių išsiskyrimas). Daržinių pupelių ankštys taip pat tinkamos sergant cukriniu diabetu (nes jose esantis argininas veikia panašiai kaip insulinas), ateroskleroze ir varginamiems širdies ritmo sutrikimų. Išoriškai vartojamos gydo opas, egzemą, pūlinius.
Daržinės pupelės preparatų nerekomenduojama vartoti viduriuojant, sergant dvylikapirštės žarnos opalige, sunkiomis inkstų ligomis bei hepatitu (kepenų uždegimu).