Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė)

+1

Tulžies pūslės akmenligė – liga, kai susiformavę tulžies akmenys sutrikdo tulžies nutekėjimą ir sukelia skausmo priepuolius.

Tulžies pūslė yra nedidelis maišelio formos organas, įsitvirtinęs prie kepenų apatinio paviršiaus. Joje kaupiasi tulžis, kurią pagamina kepenys, paskui ji tulžies lataku patenka į dvylikapirštę žarną. Tulžies akmenys susidaro iš cholesterolio ir kitų tulžies sudėtinių dalių.

Skiriami dviejų rūšių tulžies akmenys. Pirmieji formuojasi daugiausiai iš cholesterolio dėl jo pertekliaus, antrieji – pigmentiniai akmenys – susidaro iš bilirubino (tai pigmentas, susidarantis blužnyje yrant raudoniesiems kraujo kūneliams). Taigi akmenys ima formuotis, kai tulžyje sutrinka cholesterolio, bilirubino ir kitų medžiagų balansas arba dėl tulžies pūslės patologijos, kai tulžis negali nutekėti.

Dažniausia akmenų formavimosi priežastis ir yra per didelis cholesterolio kaupimasis tulžies pūslėje, o pagrindinės jo pagausėjimo priežastys – vyresnis amžius (daugiau nei 40 metų) ir antsvoris.

Taip pat akmenys dažniau susidaro:

 • moterims, ypač nėščiosioms;
 • nevisavertiškai maitinantis (riebus maistas su mažu skaidulinių medžiagų kiekiu);
 • greitai krentant svoriui arba nutukusiesiems;
 • sergant diabetu, kepenų ligomis;
 • vartojant vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį kraujyje (tačiau didina jo koncentraciją tulžies pūslėje);
 • nesakingai vartojant alkoholį;
 • intensyviai yrant raudoniesiems kraujo kūneliams (pavyzdžiui, sergant siklemija).
   

„Pasaulyje cukrinis diabetas viena ir labiausiai paplitusių ligų ir viena dažniausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse. 

Plačiau skaitykite čia:
Cukrinis diabetas: klastinga, bet kontroliuojama liga »

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Simptomai

Yra trys akmenligės stadijos:

 • besimptomė;
 • simptominė;
 • su komplikacijomis.
   

Apie 80 % atvejų liga yra besimptomė. Vieni žmonės, turintys tulžies akmenų, nesiskundžia, o kitiems pasireiškia stiprus pilvo skausmas, pykinimas ir vėmimas, visiškas tulžies latakų nepraeinamumas, didinantis infekcijos riziką. Besikaupiantys akmenys dirgina ir tulžies pūslės sieneles, gali sukelti uždegimą – cholecistitą.

Skausmas įprastai būna vidutinio stiprumo, plintantis į dešiniąją viršutinę nugaros dalį arba į pečių sritį. Jeigu akmuo užblokuoja tulžies nutekėjimą, prasideda stiprūs pilvo skausmai ir atsiranda didelis karščiavimas. Dėl bilirubino koncentracijos kraujyje padidėjimo gali pageltonuoti oda ir gleivinės.

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Ligos eiga

Negydant, tulžies akmenys gali sukelti daug problemų: pažeisti audinius, sukelti infekciją, kuri gali išplisti po organizmą. Prasidėjus komplikuotai ligos eigai:

 • pašviesėja išmatos,
 • patamsėja šlapimas,
 • atsiranda žarnų nepraeinamumas,
 • niežulys,
 • karščiavimas,
 • gelta,
 • stiprus nepraeinantis pilvo skausmas.
   

Pakilus aukštai temperatūrai, prasidėjus stipriam pilvo skausmui, pilvo pūtimui, pykinimui, būtina skubiai kreiptis į gydytoją.

Tulžies pūslės akmenligė gali sukelti kitas ligas, pavyzdžiui, ūmų cholecistitą (tulžies pūslės uždegimas), cholangitą (bendrojo tulžies latako infekcija ar uždegimas), pankreatitą (kasos infekcija ar uždegimas). 

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Diagnostika

Apsilankius pas gydytoją dėl nepraeinančių pilvo skausmų, paklausiama apie nusiskundimus ir paskiriama atlikti kitus tyrimus, pavyzdžiui, ultrasonografiją (ultragarso tyrimas).

Įtariant tulžies pūslės patologiją, reikėtų atlikti kontrastinę rentgenografiją (į veną suleidžiama kontrastinė medžiaga, kuri susikaupia tulžies pūslėje ir išryškina jos vidinę struktūrą, rentgeno spinduliais švitinant organą). Taip pat svarbu atlikti ir laboratorinius kraujo tyrimus, nustatyti bilirubino (jo gali būti padaugėję) ir raudonųjų kraujo kūnelių koncentracijas. 

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Gydymas

Sergant besimptome ligos forma gydymas nereikalingas.

Pirmąkart suskaudus pilvą arba jaučiant švelnų skausmą gydytojas patars gerti vaistų nuo skausmo, o vėliau šis nemalonus pojūtis gali ir nebepasikartoti. Skausmams kartojantis, atsiradus kitiems simptomams patartina tulžies pūslės pašalinimo operacija.

Šiandien dažniausiai taikomas mikroinvazinis gydymas – laparoskopinė cholecistektomija, po kurios ant kūno lieka tik mažų randelių. Esant tulžies pūslės atopijai (organas yra kitoje vietoje nei turėtų būti) ar pilvo sąaugoms, daroma įprasta atvira operacija, po jos lieka didesnis randas. Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP) taikoma akmenims, sukeliantiems latako nepraeinamumą, pašalinti. Litotripsija – kitas gydymo būdas, jį taikant akmenys suardomi elektrinėmis bangomis.

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Profilaktika

Kai kuriuos rizikos veiksnius galima pašalinti keičiant gyvenimo būdą:

 • sveikai maitinantis;
 • reguliariai sportuojant;
 • lėtai metant svorį;
 • palaikant normalią kūno masę. 

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Kita

Ar labai svarbi yra tulžies pūslė? Organizmas puikiai „veikia“ ir be jos. tik tokiu atveju tulžis iš kepenų nuteka tiesiai į žarnyną ir todėl galimi virškinimo pokyčiai. 

Yra įrodymų, kad vartojant hormonus, pavyzdžiui, estrogenus po menopauzės arba kontraceptikus, moterims padidėja tulžies pūslės akmenligės rizika.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +2 / 0 +2

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą
10 plačiai paplitusių mitų apie svorio metimą Kasdien girdime, kaip daugybė skirtingų mitybos specialistų, sporto trenerių ir kitokių ekspertų žeria skirtingus patarimus apie tai, kaip geriausia atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Dažnai nebežinome, kuo tikėti, tad galime jaustis beviltiškai ir išvis nuspręsti nedaryti nieko. Ar ir jūs nusprendėte numesti šiek tiek... +1 / 0 +1

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles
Emocinis valgymas gali įvilioti į nepastebimas pinkles Maistas ir emocijos – ne itin geras duetas. Ypač tada, kai žmogus net nepastebėdamas paklūsta emociniam valgymui. Laimingas žmogus daugiau juda arba užsiima ne vien su valgymu susijusiomis veiklomis, o nuolat nervinę įtampą patiriantis asmuo gali net nepastebėti, kad jis mėgina „suvalgyti“ visus per dieną nutikusius blogus...

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Hemorojų gydyti būtina
Hemorojų gydyti būtina Hemorojus – itin dažna liga, bet dauguma žmonių nedrįsta apie ją net prasitarti. Dažnas pacientas tiesiog gyvena su nemaloniais simptomais ir delsia kreiptis į gydytojus. Kai kuriais vaistiniais preparatais ar liaudiškomis priemonėmis vis pavyksta prislopinti hemorojaus paūmėjimo metu atsiradusius simptomus, tačiau šie nemalonūs... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Greita ejakuliacija: kaip išvengti?
Greita ejakuliacija: kaip išvengti? Kiekvienas vyras nori būti lytiškai pajėgus lovoje ir visuomet patenkinti savo partnerę, deja, tačiau ne visuomet tai pavyksta padaryti. Įvairūs lytiniai sutrikimai, tokie, kaip priešlaikinė ejakuliacija, - tai problema, kuri trikdo lytinį poros gyvenimą. Tad būtina vos tik pastebėjus pirmuosius priešlaikinės ejakuliacijos... +8 / 0 +8

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių
Kūdikio burnos ertmę būtina prižiūrėti nuo pirmųjų jo gyvenimo mėnesių Pirmieji kūdikio dantukai – labai svarbus įvykis kiekvienos šeimos gyvenime. Kūdikio šypsena pasikeičia, iš bedantės ji tampa tik dar žavesne – mažylis demonstruoja savo pirmuosius dantukus bei pats su jais susipažįsta liesdamas pirštukais. Kyla klausimas, ar tai jau tas metas, kai būtina pradėti rūpintis mažylio dantukais?

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Natūralios veido kaukės
Natūralios veido kaukės Norint įsigyti kokybišką veido kaukę, reikia nemažai išmanyti apie kosmetiką ir jos sudėtį. Įvairiose kosmetikos priemonėse gausu ne tik odą palankiai veikiančių medžiagų, tačiau sudėtyje gali būti ir visai nenaudingų, netgi kenksmingų medžiagų. Labai keista, bet vartodami tam tikras kosmetikos priemones galime sau netgi... +2 / 0 +2

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės
Kuo anksčiau nustatomas prostatos vėžys, tuo geresnės gydymo prognozės Prostatos (kitaip priešinės liaukos) vėžys – klastinga, tačiau itin dažnai pasitaikanti liga. Deja, tai pati dažniausia onkologinė liga, kuri diagnozuoja Lietuvos vyrams. Teigiama, kad ligos atvejų kiekvienais metais vis daugėja. Būtent dėl šios priežasties būtina skatinti savo artimus vyrus nedelsti ir pasitikrinti. +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus
Kūdikio raida – trumpai apie svarbiausius pasiekimus Kūdikis – didžiulis džiaugsmas ir atsakomybė kiekvienai šeimai. Pirmieji mažylio gyvenimo metai labai svarbūs jo tolimesniam gyvenimui. Per dvylika mėnesių susiformuoja svarbiausi psichomotoriniai mažylio įgūdžiai, reikalingi įžengiant į tolimesnius gyvenimo metus. Tėveliams ar kūdikio globėjams bent apytiksliai reikėtų... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24