Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė)

+1

Tulžies pūslės akmenligė – liga, kai susiformavę tulžies akmenys sutrikdo tulžies nutekėjimą ir sukelia skausmo priepuolius.

Tulžies pūslė yra nedidelis maišelio formos organas, įsitvirtinęs prie kepenų apatinio paviršiaus. Joje kaupiasi tulžis, kurią pagamina kepenys, paskui ji tulžies lataku patenka į dvylikapirštę žarną. Tulžies akmenys susidaro iš cholesterolio ir kitų tulžies sudėtinių dalių.

Skiriami dviejų rūšių tulžies akmenys. Pirmieji formuojasi daugiausiai iš cholesterolio dėl jo pertekliaus, antrieji – pigmentiniai akmenys – susidaro iš bilirubino (tai pigmentas, susidarantis blužnyje yrant raudoniesiems kraujo kūneliams). Taigi akmenys ima formuotis, kai tulžyje sutrinka cholesterolio, bilirubino ir kitų medžiagų balansas arba dėl tulžies pūslės patologijos, kai tulžis negali nutekėti.

Dažniausia akmenų formavimosi priežastis ir yra per didelis cholesterolio kaupimasis tulžies pūslėje, o pagrindinės jo pagausėjimo priežastys – vyresnis amžius (daugiau nei 40 metų) ir antsvoris.

Taip pat akmenys dažniau susidaro:

 • moterims, ypač nėščiosioms;
 • nevisavertiškai maitinantis (riebus maistas su mažu skaidulinių medžiagų kiekiu);
 • greitai krentant svoriui arba nutukusiesiems;
 • sergant diabetu, kepenų ligomis;
 • vartojant vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį kraujyje (tačiau didina jo koncentraciją tulžies pūslėje);
 • nesakingai vartojant alkoholį;
 • intensyviai yrant raudoniesiems kraujo kūneliams (pavyzdžiui, sergant siklemija).
   

„Pasaulyje cukrinis diabetas viena ir labiausiai paplitusių ligų ir viena dažniausių mirties priežasčių išsivysčiusiose šalyse. 

Plačiau skaitykite čia:
Cukrinis diabetas: klastinga, bet kontroliuojama liga »

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Simptomai

Yra trys akmenligės stadijos:

 • besimptomė;
 • simptominė;
 • su komplikacijomis.
   

Apie 80 % atvejų liga yra besimptomė. Vieni žmonės, turintys tulžies akmenų, nesiskundžia, o kitiems pasireiškia stiprus pilvo skausmas, pykinimas ir vėmimas, visiškas tulžies latakų nepraeinamumas, didinantis infekcijos riziką. Besikaupiantys akmenys dirgina ir tulžies pūslės sieneles, gali sukelti uždegimą – cholecistitą.

Skausmas įprastai būna vidutinio stiprumo, plintantis į dešiniąją viršutinę nugaros dalį arba į pečių sritį. Jeigu akmuo užblokuoja tulžies nutekėjimą, prasideda stiprūs pilvo skausmai ir atsiranda didelis karščiavimas. Dėl bilirubino koncentracijos kraujyje padidėjimo gali pageltonuoti oda ir gleivinės.

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Ligos eiga

Negydant, tulžies akmenys gali sukelti daug problemų: pažeisti audinius, sukelti infekciją, kuri gali išplisti po organizmą. Prasidėjus komplikuotai ligos eigai:

 • pašviesėja išmatos,
 • patamsėja šlapimas,
 • atsiranda žarnų nepraeinamumas,
 • niežulys,
 • karščiavimas,
 • gelta,
 • stiprus nepraeinantis pilvo skausmas.
   

Pakilus aukštai temperatūrai, prasidėjus stipriam pilvo skausmui, pilvo pūtimui, pykinimui, būtina skubiai kreiptis į gydytoją.

Tulžies pūslės akmenligė gali sukelti kitas ligas, pavyzdžiui, ūmų cholecistitą (tulžies pūslės uždegimas), cholangitą (bendrojo tulžies latako infekcija ar uždegimas), pankreatitą (kasos infekcija ar uždegimas). 

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Diagnostika

Apsilankius pas gydytoją dėl nepraeinančių pilvo skausmų, paklausiama apie nusiskundimus ir paskiriama atlikti kitus tyrimus, pavyzdžiui, ultrasonografiją (ultragarso tyrimas).

Įtariant tulžies pūslės patologiją, reikėtų atlikti kontrastinę rentgenografiją (į veną suleidžiama kontrastinė medžiaga, kuri susikaupia tulžies pūslėje ir išryškina jos vidinę struktūrą, rentgeno spinduliais švitinant organą). Taip pat svarbu atlikti ir laboratorinius kraujo tyrimus, nustatyti bilirubino (jo gali būti padaugėję) ir raudonųjų kraujo kūnelių koncentracijas. 

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Gydymas

Sergant besimptome ligos forma gydymas nereikalingas.

Pirmąkart suskaudus pilvą arba jaučiant švelnų skausmą gydytojas patars gerti vaistų nuo skausmo, o vėliau šis nemalonus pojūtis gali ir nebepasikartoti. Skausmams kartojantis, atsiradus kitiems simptomams patartina tulžies pūslės pašalinimo operacija.

Šiandien dažniausiai taikomas mikroinvazinis gydymas – laparoskopinė cholecistektomija, po kurios ant kūno lieka tik mažų randelių. Esant tulžies pūslės atopijai (organas yra kitoje vietoje nei turėtų būti) ar pilvo sąaugoms, daroma įprasta atvira operacija, po jos lieka didesnis randas. Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP) taikoma akmenims, sukeliantiems latako nepraeinamumą, pašalinti. Litotripsija – kitas gydymo būdas, jį taikant akmenys suardomi elektrinėmis bangomis.

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Profilaktika

Kai kuriuos rizikos veiksnius galima pašalinti keičiant gyvenimo būdą:

 • sveikai maitinantis;
 • reguliariai sportuojant;
 • lėtai metant svorį;
 • palaikant normalią kūno masę. 

Tulžies pūslės akmenligė (Akmenligė). Kita

Ar labai svarbi yra tulžies pūslė? Organizmas puikiai „veikia“ ir be jos. tik tokiu atveju tulžis iš kepenų nuteka tiesiai į žarnyną ir todėl galimi virškinimo pokyčiai. 

Yra įrodymų, kad vartojant hormonus, pavyzdžiui, estrogenus po menopauzės arba kontraceptikus, moterims padidėja tulžies pūslės akmenligės rizika.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

Naujausi straipsniai

Nauja Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai?
Kapiliarų šalinimas lazeriu: dažniausiai užduodami klausimai? Mūsų veido odai kasdien tenka patirti gausybę išbandymų. Ne tik vėjas, saulės spinduliai, bet ir kiti veiksniai ilgainiui ima atsispindėti ant mūsų veido odos. Viena dažniausių neraminančių problemų − kapiliarų pasirodymas odoje. Tiek veido srityje, tiek kitose kūno vietose pasirodantys kapiliarai dažnai sukelia stresą,... +1 / -1 0

Sveika mityba Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį
Maistas, kuris tik sudaro sveiko maisto įspūdį Kai tik atsirado greitasis maistas, visas pasaulis jį labai pamėgo. Nes jis greitai pagaminamas, paprastai gali būti suvalgomas bet kur (prie vairo, gatvėje ar net laukiant vizito pas kirpėją), be to, jo mėgėjai teigia, kad greitasis maistas ir labai skanus. Turbūt daugelis žino, kad greitasis maistas yra žalingas sveikatai, paprastai... +5 / 0 +5

Dietos Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 7 gudrybės sveikesnės mitybos link
7 gudrybės sveikesnės mitybos link Ne paslaptis, kad gerai savijautai labai svarbi sveika mityba. Daugeliui sudėtingos ir alinančios dietos tiesiog nepriimtinos. Tikrai nelengva visą savaitę valgyti vien grikius arba gerti vien daržovių sultis. Beje, reikėtų atsiminti, kad mitybos kraštutinumai netgi pavojingi sveikatai. Kartais užtenka tik šiek tiek pakoreguoti savo... +3 / 0 +3

Subalansuotas gyvenimo būdas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja 5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis
5 idėjos, padedančios sunaikinti blogos nuotaikos šaknis Bloga nuotaika linkusi greitai pasėti sėklą mumyse ir išvešėti į didelį, galingą ir sunkiai išraunamą medį. Kartais slogumas visiškai nepastebimai tampa mūsų gyvenimo būdu. Nors sakoma, kad be liūdesio nežinotume, kas yra džiaugsmas, tačiau jokiais būdais negalime leisti šiam liūdesiui užsitęsti. Pati svarbiausia... +4 / 0 +4

Ligos ir būklės Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė
Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka... +1 / 0 +1

Sportas, joga ir pilatesas Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Sportas peršalus: kada vis dėlto galima?
Sportas peršalus: kada vis dėlto galima? Žiema, šalta, peršalote... Rodos, nieko naujo. Vis dėlto, dažnas ir žiemą neapleidžia aktyvaus gyvenimo įpročių: bėgioja, makštinasi, užsiima joga, šoka ar pan., tad ką gi daryti peršalus: visiškai atsisakyti judėjimo ar ne? Svarbiausia – stebėti savo kūną ir atsižvelgti į jo poreikius. +1 / 0 +1

Intymu Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui
Poros turi kalbėtis: kaip padėti priešlaikinę ejakuliaciją patiriančiam vyrui Priešlaikinė ejakuliacija yra tikrai dažna problema. Tai toli gražu nėra vien tik su vyru susijęs lytinės funkcijos sutrikimas – čia labai svarbus ir partnerės vaidmuo. Jei ji linkusi kaltinti vyrą, jį teisti, žeminti – tuomet problema tik dar labiau paaštrėja, vyras jaučiasi nusiminęs, kenčia nerimą ir baimes bei laiko... +3 / 0 +3

Vaikų ligos ir sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas
Vaikai ir ekranai – neatsiejamas, bet kartu ir pavojingas duetas Dažnas žino, kaip nuraminti įsiaudrinusį vaiką – tereikia duoti jam išmanųjį telefoną. Mažylis, gavęs tai, ko norėjo, tarsi sustingsta – gali valandų valandas žiūrėti spalvotus filmukus ar populiariausius internete esančius įrašus vaikams. Reikėtų tik praeiti gatve ar atsidurti žaidimų aikštelėje – kiek daug... +1 / 0 +1

Moters sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Ką daryti, kad plaukai nesiveltų?
Ką daryti, kad plaukai nesiveltų? Kai kuriems asmenims iššukuoti plaukus yra tikras iššūkis. Plaukų vėlimasis priklauso nuo jų būklės (sausi ir ploni plaukai veliasi labiau), aplinkos sąlygų (besikeičianti temperatūra, karštis bei šaltis neigiamai veikia plauko struktūrą), naudojamų priemonių (kasdieninis galvos plovimas, įvairios fiksavimo priemonės ir... +1 / 0 +1

Vyro sveikata Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams
Erekcijos sutrikimų pasitaiko net ir labai jauniems vyrams Erekcijos sutrikimai susiję su nesugebėjimu pasiekti arba palaikyti erekcijos. Toks negalėjimas pasiekti ir (arba) išlaikyti varpos standumo lytinių santykių metu gali būti reguliarus arba dažnai pasikartojantis – tuomet galima įtarti erekcijos funkcijos sutrikimus. Retkarčiais taip gali nutikti bet kuriam vyrui, tačiau jei ši... +1 / 0 +1

Natūrali medicina Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Eterinių aliejų gydomoji galia
Eterinių aliejų gydomoji galia Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad eteriniai aliejai terapiniais tikslais buvo naudojami senovės kinų, indų, egiptiečių. Graikai ir romėnai eterinius aliejus naudojo kosmetikos, kvepalų, vaistų gamyboje, ypač svarbią vietą jie užėmė dvasiniuose bei religiniuose ritualuose. +10 / 0 +10

Odontologija Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Burnos ligos: kaip jų išvengti?
Burnos ligos: kaip jų išvengti? Skundžiatės, jog vos ne kas pusę metų tenka lankytis pas odontologą? Ir ne šiaip reguliariai, bet dėl to, jog burnoje nuolat atsiranda kariesas, periodonto ligos. Taigi, kas lemia tai, jog vienų žmonių burnos būklė yra itin gera, o kitų – prasta? Kodėl, atrodytų, kuo puikiausiai prižiūrimoje burnoje, kartais ima ir... +25 / 0 +25

Būsimoms mamytėms Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams
Keturi rankų gamybos žaislai kūdikiams ir mažiems vaikams Namuose visa galybė žaislų, tačiau Jūsų pusės metų mažylis labiausiai džiaugiasi samčiu? Į kelionę vietoje mielo meškučio pasiimate mėgstamiausią dryžuotą kojinę? Fotografė Jūsų prašo atsivežti į fotosesiją mylimiausią vaiko žaislą, po jūs paimate vandens buteliuką, nes tik jis taip pakelia kūdikiui nuotaiką?... +2 / 0 +2

Gyvūnai Daugiau straipsnių šia tema

Nauja Tingi judėti? Įsigyk šunį
Tingi judėti? Įsigyk šunį Parke dažnai akimis palydėdavau tuos, kurie smagiai leisdavo laiką su savo augintiniais. Ir pati dažnai apie tokį pasvajodavau. O ir vieną dieną draugo numesta frazė „Tingi judėti? Įsigyk šunį“ privertė susimąstyti, kad gal tikrai, vietoj abonemento į sporto klubą, man reikėtų įsigyti keturkojį draugą... Tad šįkart... +24 / 0 +24