Paprastoji kriaušė

+1
+1 -0


Grupė: Kvėpavimo sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Paprastoji kriaušė (lotyniškai Pyrus communis) – tai erškėtinių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 20 metrų užaugti galintis vaismedis. Kriaušės medis yra stačiašakis, lapai žali, ovalios arba apvalios formos, nusmailėjančiomis viršūnėmis, smulkiai dantytais krašteliais, lapų viršus blizgus, o apatinė pusė – matinė. Lapai auga ant ilgų lapkočių. Kriaušės žiedai yra baltos arba švelniai rausvos spalvos, o vaisiai – žali arba geltoni, saldūs, jų forma gali būti kaip kiaušinio arba kūgio, dydis įvairuoja. Augalas žydi balandžio–gegužės mėnesiais, o vaisiai subręsta rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais.

Paprastoji kriaušė Lietuvoje auga natūraliai, gali būti aptinkama upių šlaituose, pakelėse, sodybose, galulaukėse, mėgsta priemolio dirvožemį.

Veikliosios paprastosios kriaušės medžiagos:

– gausu įvairių vitaminų (B1, B2, B6, C, E, A, PP, K, P);
– folio rūgštis;
– polifenoliniai junginiai;
– mineralinės medžiagos (kobaltas, fluoras, molibdenas, geležis, kalis, cinkas, nikelis, jodas, fluoras, vanadis);
– flavonoidai (rutinas ir kvercetinas);
– rauginės medžiagos;
– vanduo;
– angliavandeniai (fruktozė, sacharozė, gliukozė);
– ląsteliena;
– glikozidai;
– karatinoidai (neoksantinas, luteolinas, violoksantinas).

Itin turtinga sudėtimi ir gydomosiomis savybėmis pasižyminčios paprastosios kriaušės yra naudojamos liaudies medicinoje. Jos tinka turint širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų (gydo aterosklerozę, stiprina kapiliarų sieneles, mažina uždegiminius procesus), gydo inkstų ir kepenų ligas. Dėl šlapimo išsiskyrimą skatinančių, uždegimus slopinančių ir dezinfekcinių savybių, kriaušės gali būti naudojamos sergant šlapimo takų infekcinėmis ligomis. Augalas puikiai tinka esant virškinimo sistemos sutrikimams – stimuliuoja žarnyno peristaltiką, aktyvina virškinimo procesus, todėl neleidžia užkietėti viduriams, žadina apetitą; kvėpavimo sistemos ligoms (sergantiems plaučių tuberkulioze, bronchitu, kosėjant). Kriaušėse esanti folio rūgštis labai reikalinga nėščioms moterims.

Paprastoji kriaušė. Vartojimas

Gydomaisiais tikslais yra naudojami kriaušių vaisiai ir lapai. Vaisiai valgomi švieži, o lapus galima džiovinti.

Lapuose esantis arbutinas turi uždegimus slopinančių, dezinfekcinių ir šlapimo išsiskyrimą skatinančių savybių, todėl lapų arbatos gali būti geriamos sergant šlapimo takų infekcinėmis ligomis.

Šviežios kriaušės gerina virškinimo procesus, o virtos arba keptos – gydo kvėpavimo takų ligas.

Kriaušių sultys ir nuoviras geriami sergant šlapimo pūslės ir inkstų akmenlige, uždegiminėmis ligomis, kepenų ligomis ir viduriuojant

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *